;

UEFA;Törökország;

- A törökök gólöröme miatt indított vizsgálatot az UEFA

A szíriai katonáknak üzentek a labdarúgók az Albánia ellen megnyert Európa-bajnoki selejtező után, az UEFA bekérte a mérkőzés dokumentumait.

Tisztelgéssel ünnepelték a török labdarúgó-válogatott játékosai az Albánia ellen 1-0-ra megnyert Európa-bajnoki selejtezőn született találatukat. Később az öltözőben is készült egy csapatkép, amelyen mindenki tisztelgett. A török futballszövetség tájékoztatása szerint az Észak-Szíriában múlt szerda óta harcoló katonáknak szólt az üzenet, akik felé így fejezték ki támogatásukat. A kurdok ellen indított támadást a világ országainak többsége élesen elítéli.

Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) szabályzata megtiltja politikai vélemények közvetítését a lelátón és a pályán. Az UEFA a mérkőzésen történtekre annyit reagált, hogy megvárja, amíg eljut hozzá az ellenőri beszámoló, a találkozó hivatalos jegyzőkönyve és utána dönt a folytatásról.

Németországban a Fortuna Düsseldorf jelezte, hogy a török együttesben pályára lépett légiósaitól – Kaan Ayhantól és Kenan Karamantól – magyarázatot vár a történtekre, de meghallgatásukra csak azt követően kerül sor, hogy visszatértek a klubhoz.

„Biztosak vagyunk benne, hogy futballistáink semmilyen politikai akcióban nem vesznek részt, abból indulunk ki, hogy most sem ez volt a szándékuk, de a történtek mellett nem mehetünk el szó nélkül” – olvasható a düsseldorfi klub közleményében.

Cenk Tosun, a gólszerző

A német válogatott is érintett lett a történetben, mivel török származású játékosai, Emre Can és Ylkai Gündogan is like-olták a közösségi oldalakra feltöltött tisztelgős képet. Gündogan később visszavonta a tetszésnyilvánítását.

„Amikor megláttam a fotót, akkor nem gondolkoztam azon, hogy ennek politikai üzenete is lehet, örültem a hazám győzelmének, ennek szólt a like – írta ki saját közösségi oldalára Gündogan. – Amint értesültem róla, hogy a fotó politikai állásfoglalásként is értelmezhető, azonnal visszavontam a tetszésnyilvánításomat. Tanultam a tavalyi évből, nem akarok ismét ugyanilyen helyzetbe kerülni.”

„Nem politizálok, régi jó barátom, Cenk Tosun szerezte a törökök győztes gólját, ráadásul a kilencvenedik percben, ennek örültem – hangsúlyozta Can. – Semmilyen politikai akcióban nem vettem részt, és nem veszek részt a jövőben sem.”

„Nem kívánok ezzel foglalkozni, azt gondolom, hogy a játékosaink megfelelően reagáltak – jelentette ki Joachim Löw, a német válogatott szövetségi kapitány. – Ilkay jól tette, hogy miután tájékozódott, visszavonta a jelölését, de számomra elfogadható Emre érvelése is. Nagyon szomorú, hogy időről időre megpróbálják az ismert és népszerű sportolókat politikai célokra felhasználni, ebben a német válogatott tagjai nem lesznek partnerek.”

Közös fotók ErdogannalTavaly májusban londoni látogatása alkalmával közös fotók jelenek meg a török diktátorról, Recep Tayyip Erdoganról és a szigetországban futballozó német válogatott játékosok közül Mesut Özilről és Ylkai Gündoganról. A fotók óriási felháborodást váltottak ki, mivel Erdogan választási kampányában is használta ezeket a képeket. Gündogan a közös képet azzal magyarázta, hogy török származásúként nem mondhatott nemet, ha meghívta hazája vezető politikusa. Özil hosszú ideig nem szólalt meg az ügyben, majd az egyre nagyobb nyomás hatására tavaly júliusban lemondta a szereplést a német válogatottban. A közös képeket azonban Özil nem bánta meg, idén júniusban vette feleségül kedvesét és Erdogan volt az esküvői tanúja.

Öt helyet rontva Babos Tímea a 98. a női teniszezők legfrissebb világranglistáján.