IMF;Ecuador;belpolitikai válság;

A megállapodást ünneplő tüntetők a fővárosban, Quitoban

- Kiharcolták a megállapodást az ecuadori tüntetők

Legalább hét halálos áldozatot követelt a tüntetéssorozat, ami azzal kezdődött, hogy a kormány bevezette a megszorításokat, amiket az IMF akart.

Az ecuadori kormány megállapodott vasárnap a tüntető őslakosokkal a tizenkét napja tartó belpolitikai válság rendezéséről: az egyezség értelmében a kabinet visszavonja az üzemanyagár-támogatás megszüntetéséről szóló rendeletet, a tiltakozók pedig véget vetnek a demonstrációknak. Megállapodtak abban is, hogy

közösen dolgoznak ki új intézkedéscsomagot a kiadások csökkentésére, a bevételek növelésére, valamint a fenntarthatatlan költségvetési hiány és az államadósság csökkentésére.

Az ecuadori kormány és a gazdasági reformintézkedések ellen tiltakozó őslakosok vezetői az ENSZ és az ecuadori püspöki kar közvetítésével ültek le tárgyalóasztalhoz helyi idő szerint vasárnap délután, és késő este ütötték nyélbe a megállapodást.

A latin-amerikai ország október elején sodródott mély válságba, miután a kormány a Nemzetközi Valutaalap által szorgalmazott megszorító intézkedéseket jelentett be, köztük az üzemanyagár-támogatás megszüntetését. Lenín Moreno államfő október elsején írta alá az erről szóló rendeletet, és az intézkedés hatására 120 százalékkal megemelkedtek az üzemanyagárak

Tüntetők vasárnap, a tárgyalások kezdetét várva.

Emiatt több ecuadori városban tüntetések és zavargások robbantak ki. Moreno szükségállapotot hirdetett az országban, éjszakai kijárási tilalmat rendelt el Quitóban és a környékén, de a tüntetők nem fogadták ezt el. Az ecuadori kormány Guayaquilbe helyezte át székhelyét a fővárosból.

A zavargásokban legalább heten meghaltak, és több százan megsebesültek, a hatóságok ezernél több tüntetőt vettek őrizetbe.

A vasárnap kezdődött tárgyalásokon a tüntetők képviselői elutasították a kormány javaslatát, hogy sürgőséggel hozzanak létre munkacsoportot az ominózus elnöki rendelet felülvizsgálatára. Leszögezték, hogy a rendelet visszavonását, illetve a belügyi és védelmi tárca vezetőjének leváltását követelik a tüntetőkkel szembeni túlkapások miatt.

Már legalább harmincöten vesztették életüket, mintegy húsz ember eltűntként tartanak nyilván.