Nagy bejelentést tett pénteken Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter: 16 milliárd forintos beruházással bővíti gyárát a közlekedésbiztonsági eszközöket gyártó, kínai tulajdonú Joyson Safety Systems Hungary Kft. Miskolcon. És ha az MTI tudósítója nem téved, azt is hozzátette:
A beruházást nagy nemzetközi versenyben sikerült elnyerni, állítja a miniszter. De feltehető, hogy mindenkire rálicitált a magyar kormány, nem csak az adókedvezményekkel és az olcsó munkaerő biztosításával, de az elképesztő összegű, ismeretlen okból készpénzben kifizetett közpénz-ajándékkal is. Amivel továbbra is a bizonytalan jövő előtt álló autóiparhoz köti jövőjét Magyarország: a cég miskolci termékeit külföldi autógyártók vásárolják, Szijjártó szerint 35-en.
A bejelentés alkalmából Miskolc jegyzője, valamint fideszes polgármesterjelöltje, Alakszai Zoltán is felszólalt. Alakszai neve a napokban többször is felmerült: előbb egy hangfelvétel szivárgott ki, ami alapján úgy tűnik, kamujelöltek is javítják választási esélyeit; majd pedig személyesen Orbán Viktor lendített egyet kampányán. Most többek közt azzal büszkélkedett el, hogy a miskolci oktatást már alárendelték az autóipar pillanatnyi igényeinek: a város a meglévő oktatási intézményekkel lehetőséget kínál arra, hogy európai szinten jegyzett járműipari kutató- és fejlesztőbázissá váljon - mondta.
Kersten Hugo Bachmann, a Joyson Safety Systems Hungary Kft. ügyvezetője elmondta, a cég 2013-ban döntötte el, hogy felépíti új gyárát Miskolcon, 68 millió euró beruházással, 2100 munkahelyet teremtve. A vállalat globálisan vezető pozíciót szeretne elfoglalni a közlekedésbiztonsági eszközök gyártásában. Az elmúlt 5 év is azt bizonyítja, hogy jó döntés volt Miskolcon létrehozni a gyárat, most pedig további 50 millió eurós befektetéssel bővítik a jelenlegi termelési kapacitásaikat - tette hozzá.
Varga kitért arra is: eddig 78 milliárd forint közpénzes nagyvállalati támogatás összesen 200 milliárd forint értékű beruházás megvalósítását tette lehetővé, 2400 új munkahelyet teremtve. Az arány nem túl jó: e támogatási forma keretében 32,5 millió forintot ajándékozott el minden egyes magyar munkás után a kormány. A brüsszeli pénzekkel egyébként még nagyvonalúbb a kormány: Ginop-pályázatokon már 2 billió 530 milliárd forintot osztottak szét a sikeres nagyvállalatok között, 2014 óta.