Európai Unió;Huawei;kiberbiztonság;

Illusztráció

- EU: biztonsági kockázat az 5G kiépítésébe harmadik országbeli céget bevonni

Ugyan az EB jelentés nem nevezi meg a kínai céget, de jó eséllyel a Huawei aggasztja.

Fokozott biztonsági kockázatokat rejt a harmadik országbeli vállalatok részvétele az ötödik generációs mobiltávközlési hálózatok (5G) kiépítésében - figyelmeztetett az Európai Bizottság. A szerdán közzétett jelentés szerint a jövőbeli hálózatok fontos célpontok lehetnek, elsősorban az Európai Unión kívüli államok vagy általuk támogatott szereplők számára. Mint írták,

a hálózatok fejlesztőit rábírhatják, hogy biztosítsanak hozzáférést bizonyos kritikus fontosságú célpontokhoz, ahogyan például ipari kémkedésre is használhatják az esetleges "hátsó ajtókat".

Hangsúlyozták, hogy kulcsfontosságú kockázatértékelést végezni az EU-ban jelentős piaci jelenléttel bíró vállalatokat illetően, valamint óva intettek attól, hogy valamelyik gyártó egyeduralkodóvá válhasson a technológia terén a kontinensen. Egy ilyenfajta függőség kialakulása megnövelné a kiberbiztonsági fenyegetettséget, de emellett az ellátási zavarok esélyét is.

Noha nem nevezték meg Kínát vagy a Huawei-t a jelentésben, jó eséllyel a kínai óriásvállalatra utaltak. Biztonsági megfontolásokból korábban többek között az Egyesült Államok és Ausztrália is kizárta az 5G-hálózatok fejlesztéséből a Huawei-t, leszögezve, hogy Peking kémkedésre használhatja fel a vállalat berendezéseit. A vádak arra a kínai jogszabályra hivatkoznak, amely megköveteli a technológiai cégek együttműködését a hírszerző szervekkel.

Csak a török hadműveletek kezdete után sikerült kiadni közös EU-s állásfoglalást.