Európai Unió;Nagy-Britannia;Brexit;

- Brexit: ugrás az ismeretlenbe

Akár megegyezéssel, akár megegyezés nélkül távoznak a britek, komoly változásokkal kell számolnia az uniós polgároknak.

Mi változna, ha az Egyesült Királyság rendezetten, azaz egy kétoldalú megállapodás rafitikálását követően lépne ki az Európai Unióból? Ennek az esélye egyre csökken, de ha a közeljövőben bekövetkezne a csoda, akkor a Brexit után egy másfél-két évig tartó átmeneti időszak kezdődne, amely a jelenlegihez képest nem hozna jelentős változásokat a Csatorna két partja közötti viszonyban. Brüsszelnek és Londonnak ez idő alatt kellene kidolgoznia a kapcsolatrendszerük jövőjére vonatkozó egyezményt.

Ha a szigetország rendezetlenül, azaz megállapodás nélkül lépne ki az EU-ból, akkor a Brexit pillanatában egyből úgynevezett harmadik országgá válna, amelyet szinte semmilyen szerződéses megállapodás nem fűzne az EU-hoz. Ennek ma még beláthatatlan következményei lennének, jóllehet a kontinensen és a szigetországban is igyekeznek felkészülni a legrosszabbra.

EU-polgárok jogállása

A rendezetlen kilépést követően a szigetországban élő uniós polgároknak — és a kontinensen lakó briteknek — megszűnnének a korábbi jogaik és kiváltságaik. Az EU és az Egyesült Királyság azonban vállalta, hogy akár megállapodással, akár anélkül következik be a Brexit, ezeknek az embereknek a jogállása 2020. decemberéig biztosan nem változik. Megegyezéssel történő kilépés esetén a határidő fél évvel meghosszabbodik. A szigetországban maradóknak azonban kérvényezniük kell az állandó vagy ideglenes tartózkodási engedélyt.

Utazás a szigetországba

A megállapodás nélküli Brexit után brit földre utazó EU-polgároknak továbbra sem kell majd vízum a 90 napot meg nem haladó tartózkodásra. Az utasok útlevéllel és személyivel egyaránt igazolhatják magukat, de az utóbbival csak 2020 végéig. Csomagjaikat azonban átvizsgálhatják az egyben vámhatárrá is átalakult országhatáron, mivel bizonyos élelmiszereket, fogyasztási cikkeket és pénzt csak korlátozott mennyiségben lehet majd bevinni az országba. A kilépés napját követően az európai egészségbiztosítási kártyával rendelkezők már nem vehetik igénybe az egészségügyi ellátást a Csatorna túloldalán. 

Roaming

Az európaiknak importvámot és fogyasztási adót kell fizetniük, ha a rendezetlen Brexitet követően online vásárolnak egy árucikket a szigetországból. A brit kilépéssel megszűnik az EU-ban érvényes roaming, vagyis a távközlési vállalatok magasabb barangolási díjakat szedhetnek be a mobiltelefonjukat a szigetországban használó uniós ügyfeleiktől. 

Erasmus, diákok

A Brexit napján az Egyesült Királyságban Erasmus+ ösztöndíjjal tartózkodó diákok számára semmi sem változik, nem kell abbahagyniuk a tanulmányaikat. Az Európai Bizottság javaslata alapján az EU készen áll arra, hogy idén még finanszírozza az Erasmus+ programot, de ez attól is függ, hogy London teljesíti-e idei befizetési kötelezettségeit a brüsszeli kasszába, s hogy a fogadó intézmény továbbra is tárt kapukkal várja-e az európai kontinensről érkező hallgatókat.

A huszonhetek által finanszírozott közös kulturális és kutatási programokban résztvevő európaiakra ugyanezek a feltételek vonatkoznak majd. Megszűnik azonban a diplomák és a képzettség automatikus kölcsönös elismerése, azt mindenkinek egyénenként kell elintéznie.

Közlekedés

A szállításban bekövetkező zavarok minimalizálása érdekében az európai közúti fuvarozók ez év végéig hozzáférhetnek a szigetország áru- és személyszállítási piacához. Döntés van arról is, hogy az egymás országaiban kiállított jogosítványokat kölcsönösen elismerik.

A Csatornát átszelő Eurostar vonat rendezetlen Brexit esetén is zökkenőmentesen fog közlekedni az Egyesült Királyság, Franciaország és Belgium között megszületett egyezménynek köszönhetően.

Távolról sem biztos, hogy a nagyobbik német kormánypárt, a CDU jelenlegi elnöke ülhet majd Angela Merkel távozása után a szövetségi kancellári székbe.