Budapesten minden szavazókörben lesz ellenzéki delegált, aki az önkormányzati választás tisztaságát ellenőrzi – jelentette be Karácsony Gergely hétfői sajtótájékoztatóján, amelyet Kálmán Olgával és Kerpel-Fronius Gáborral tartott. Az ellenzéki főpolgármester-jelölt közölte azt is, hogy egy alternatív szavazatszámláló rendszert fejlesztettek október 13-ra, amely „mindenkit megnyugtathat afelől, hogy semmilyen csalás nem történik majd.”
A rendszer egyébként úgy működik, hogy a szavazóköri jegyzőkönyveket a voksszámlálók lemásolhatják. Ezt a kerületi kampányfőnököknek küldik majd, akik feltöltik egy nem nyilvános adatbázisba és összevetik az adatokat. A rendszert a fővárosban szervezték meg, de javasolni fogják a települések kampánycsapatainak is a bevezetését.
Kálmán Olga, a korábban a DK támogatásával induló főpolgármester-jelölt szerint mindenkinek biztonságban kell éreznie magát a szavazófülkében, ezért is fogják üzemeltetni az alternatív rendszert. – Budapest egyet akar, változásra van szüksége, ez pedig a választók akaratának megfelelően Karácsony Gergely főpolgármestersége lesz – mondta, hozzátéve: nemcsak a szavazatunkat akarjuk biztonságban tudni, hanem a rendszerünket is. Ezért – folytatta Kálmán Olga – mindenki gondolja át az egész országban, ki lesz a változást elhozó jelölt, és ki a NER helytartója. Ebben is segítene az ellenzék: hétfőtől működik az ittleszek.hu honlap, amelyen mindenki keresheti megkeresheti ellenzéki polgármester –, illetve képviselő-jelöltjét.
Kerpel-Fronius Gábor, a Momentum politikusa és egykori főpolgármester-jelöltje, szintén azt emelte ki, hogy az ellenzéki pártok számára nagyon fontos a választások tisztasága. Hozzátette azt is, az ellenzéki szavazatszámlálókat a voksolás napján ellenzéki jogsegélyszegély szolgálat segíti majd.
Karácsony Gergely kérdésre válaszolva leszögezte: ilyen gusztustalan kampánnyal még nem találkozott.
– A választások eleve a „kölcsönös bizalmatlanság elvére” épülnek, de ez egyáltalán nem pejoratív jelző. A voksolásba vetett bizalmat éppen az alapozza meg, hogy az ellenérdekelt, egymásban nem bízó résztvevők ellenőrzik a szavazókörökben a választás szabályos lebonyolítását – nyilatkozta lapunknak László Róbert. A Political Capital választási szakértője szerint ennek kulcsmomentuma, hogy a jegyzőkönyvek másolatát megkapják az ellenzéki delegáltak, és ezek összevethetők a Nemzeti Választási Iroda által közölt eredményekkel. A most bejelentett módszer – folytatta a szakértő – tehát jól szolgálhatja a célt, elvileg ez alkalmas lehet arra, hogy a megalapozatlan csaláskiáltások elválaszthatók legyenek a tényleges visszaélésgyanútól. – Az elmúlt választásokon erre nem volt felkészülve az ellenzék, okkal támadták őket, hogy miért nem tudják felmutatni miden szavazókör jegyzőkönyvének a másolatát. Ha mind meglenne, el is szállna a csalásgyanú, vagy éppen bebizonyosodna – hangsúlyozta László Róbert. A szakértő szerint a kérdés csak az, hogy a bejelentésnek megfelelően valóban lesznek-e pártdelegáltak minden fővárosi körzetben, ez ugyanis alapfeltétele az összehasonlíthatóságnak. Budapestnél persze sokkal fontosabb lenne – tette hozzá – hogy a kistelepüléseken is mindenhol legyen ellenzéki pártdelegált, de ezt a lécet az ellenzéki pártok ezúttal sem ugrották meg.