Összecsapások törtek ki Hongkongban az után, hogy Carrie Lam hongkongi kormányzó bejelentette: tilos lesz az arcot eltakaró maszkot viselni tüntetéseken. Tiltakozók helyi idő szerint péntek este már tüzet gyújtottak és barikádokat emeltek. Számos helyszínen könnygázt vetettek be ellenük, és a rendőrség figyelmeztető zászlót emelt fel, jelezve, hogy - nem halálos - lövedékeket lőnek ki, ha a tömeg nem oszlik fel. A dpa hírügynökség szerint
Az Apple Daily nevű helyi napilap szerint a rendőr combon lőtte a fiatalt azt követően, hogy egy kisebb közúti balesetet helyszínén összetűzés alakult ki rendőrök és tüntetők között. A rendőrség szerint a tiszt önvédelemből nyitott tüzet, miután megtámadták, és egy gyújtópalackot hajítottak felé. Miközben megpróbált elmenekülni a lángok elől, eldobta a pisztolyát, amelyet egy tüntető megpróbált elvenni. Egy másik gyújtópalack következtében lángra kapott a lába - tette hozzá a rendőrség.
A német dpa szerint a tiltakozók Pekinghez köthető vállalatok épületeit vették célba, betörték azok ablakait, illetve felgyújtották a Bank of China nevű kínai bank bankautomatáit, miközben érintetlenül hagyták a szomszédos helyi üzleteket.
A keddi demonstráción 900 lövést adtak le a tüntetőkre gumilövedékkel, hármat éles lőszerrel és 1800-at könnygáz-gránátokkal a Reuters összesítése szerint - a tüntetők ma sem számíthatnak enyhébb fellépésre. Kedden egy 18 éves demonstrálót mellkason lőttek - lázadásért pénteken kellett bíróság előtt felelnie -, egy újságíró pedig fél szemére megvakult egy gumilövedéktől.
A hongkongi kormányzó helyi idő szerint péntek délutáni sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy szombattól az illegális és engedély nélküli tüntetéseken a rendőrökön kívül mindenkinek tilos lesz olyan maszkot viselnie, amely eltakarja az arcot. Vonatkozik a tiltás az arcfestésre is.
Lam egy olyan, még a brit gyarmati időkből származó jogszabályra támaszkodva rendelte el a tilalmat, amely lehetővé teszi, hogy a város hatóságai a közérdekre hivatkozva bármilyen szabályozást alkossanak. Ezt, a rendkívüli intézkedéseket lehetővé tevő jogszabályt több mint 50 éve nem alkalmazták; 1967-ban pedig azért hozták meg, mert éppen számos halálos áldozattal járó merényletsorozattal próbálta elérni egy Peking támogatta csoport Hongkong Kínához csatolását.
Ha a tüntetők rendőri felszólításra nem fedik fel arcukat egy engedélyezett megmozduláson, pénzbírság mellett fél év börtönre számíthatnak, ha pedig tiltott demonstráción történik ez, akkor egyéves börtönbüntetésre. Tiltott gyülekezethez Hongkongban nem kell tömeg, ilyet már három személy is alkothat. Ellenben ha arcukat nem takarják el, és a rendőrség felismeri őket, lázadás vádjával állnak majd bíróság elé. Rengetegen vannak azok is, akik állásukat vesztették el, miután munkáltatóik ismerték fel őket egy-egy tüntetésen.
Ey aktivista, Lester Shum kérelmet nyújtott be a maszk tilalmának bírósági felülvizsgálatáért, hogy megpróbálja megakadályozni, hogy a tilalom éjfélkor életbe léphessen. Elmondása szerint a kérelmét a legfelsőbb bíróság péntek estére felülvizsgálja.