kutatás;bérlakás;Tiborcz-adó;

Karácsony Gergely jelképesen kiveti a Tiborcz-adót

- Ha nem Tiborcz-adónak hívnák, a budapestiek háromnegyede kivetné a gazdagokra

Pártállástól függetlenül. A bevételt bérlakásokra fordítanák.

A Závecz Research a 24.hu számára készített felmérést a budapesti lakhatási kérdésekről. Eszerint a fővárosiak túlnyomó többsége, a megkérdezettek majdnem háromnegyede (73 százaléka) szeretné, hogy az önkormányzatok több bérlakást tartsanak fenn, és csak 19 százalék nem tartja ezt szükségesnek. A lap emlékeztet rá: ez egybevág Karácsony Gergely kampányígéreteivel, és fájhat Tarlós Istvánnak, aki két ciklus alatt nem sok lépést tett ebbe az irányba.

Az idősebbeket jobban aggasztja a lakáshelyzet, de a fiatalabbak kétharmada is sürgeti az aktívabb bérlakáspolitikát, és ugyanígy a pártszimpátiától függően sem változik gyökeresen a lakáshelyzet megítélése: az ellenzékiek és a pártnélküliek bő háromnegyede szeretné, ha több önkormányzati bérlakás lenne Budapesten, de a fideszesek kétharmada is így vélekedik.

A fenti eredménynél is érdekesebb, hogy a kormánypártiak nagy többsége is megsarcolná a gazdagokat azért, hogy bővülhessen az önkormányzati lakásszektor Budapesten. Az ellenzékiek 84 százaléka, a pártnélküliek 75 százaléka, a fideszesek 65 százaléka mondta azt: helyesnek tartaná, hogy Budapesten a félmilliárd forintot meghaladó értékű ingatlanok tulajdonosait megadóztassák, és a bevételt bérlakásépítésre fordítsák. Bár a kérdésfeltevésben nem szerepelt a miniszterelnök vejének neve, ez voltaképpen a Karácsony kampányígéreteként futó Tiborcz-adó.

Hosszú még az út, ami a gyógyszerre való pénz összegyűjtésétől az esetleges gyógyulásig vezethet – derült ki Molnár Márk Péter orvos-közgazdász szavaiból, akit arról kérdeztünk: a gyakorlatban mi az útja annak, hogy a még csak Amerikában törzskönyvezett 2,1 millió dollárba kerülő, Zolgensma nevű gyógyszert a hírekből ismertté vált Zente megkaphassa.