Ma folytatódnak a koalíciós tárgyalások a Likud és a Benny Ganz által fémjelzett ellenzéki szövetség, a Kék-fehér között. Reuven Rivlin izraeli köztársasági elnök szerdán bízta meg a kormányalakítási tárgyalásokkal Benjamin Netanjahut. A hivatalban lévő miniszterelnöknek 28 napja van arra, hogy összetákoljon egy új koalíciót, ezt a türelmi időt szükség esetén két héttel hosszabbíthatja meg.
Mindez azonban azt is jelenti, hogy elhúzódhat a politikai bizonytalanság időszaka Izraelben. Netanjahu ugyan, miután megkapta a kormányalakítási megbízást, nemzeti egységkormány létrehozása mellett foglalt állást, azaz a Kék-fehérrel lépne koalícióra, mivel hagyományos szövetségeseivel messze nem lenne képes kormányzó többséget felmutatni. A két politikus még szerdán, az államfő rezidenciáján találkozott egymással. Rivlin arra tett javaslatot, hogy ossza meg a hatalmat a két párt. Ez nem azt a korábbi javaslatot jelentené, hogy egy ideig Netanjahu, majd Ganz legyen a miniszterelnök. Az államfő szerint mindkét politikusnak ugyanakkora hatalommal kellene rendelkeznie a kabinetben. A kormányfő elfogadta ezt a megoldást, Ganz viszont nemet mondott rá – írta a Hárec. Az ellenzéki politikus megismételte, nem hajlandók részt venni egy olyan politikus által irányított kabinetben, akit súlyos korrupciós vádakkal illetnek. Rivlin azzal indokolta Netanjahu megbízását, hogy több képviselő támogatja.
A hivatalban lévő kormányfő mögött 55 képviselő áll, míg Gantz mögött eggyel kevesebb, 54.
Bár Netanjahu azt állította, hamar dűlőre juthatnak az új kormányról, gyors megoldás biztosan nem lesz. A miniszterelnököt a jövő héten három korrupciós ügyben is meghallgatja a főügyész. Egyebek mellett vesztegetéssel vádolják. Eszerint Netanjahu és szövetségesei olyan törvényeket fogadtattak el a parlamenttel, amelyek komoly haszonhoz juttatták a Bezeq nevű izraeli távközlési vállalatot, cserébe a miniszterelnökről igen pozitív cikkeket jelentettek meg a cég népszerű internetes lapjában, a Wallában. Netanjahu rendre tagadta a vádakat, egyúttal boszorkányüldözésnek nevezte az egész ellene folyó eljárást.