;

klíma;atom;CEU;Áder János;Közép-európai Egyetem;

- Az atomnál is olcsóbbak lettek a megújuló energiák

Áder János az ENSZ-közgyűlésen klímabarát kijelentésekkel igyekezett elfedni az Orbán-kabinet ezzel ellentétes politikáját. A nukleáris ipar egyre öregebb és drágább - derül ki egy, a CEU-n bemutatott nemzetközi tanulmányból.

- Kérem az előadókat, az ábráim könnyebb megtekinthetősége érdekében fáradjanak a nézőtérre, nehogy kificamodjon a nyakuk. - Semmi gond, megszoktuk. - Igen? Mindig hátrafelé tekintgetnek?

Ez a sokrétegű párbeszéd zajlott le tegnap a Közép-európai Egyetem (CEU) délutáni beszélgetésén a világ atomiparáról meglehetős lehangoló képet nyújtó, délelőtt szintén a CEU-n bemutatott World Nuclear Industry Status Report (WNISR2019) fő szerzője, Mycle Schneider, illetve a BME Nukleáris Technikai Intézetének ily módon kissé megviccelt egyetemi tanára, Aszódi Attila között.

A délelőtt bemutatott nemzetközi tanulmány az atomipar folyamatos elöregedéséről tanúskodik. Tavaly ugyan néggyel 417-re nőtt a működő reaktorok száma, 2002-ben még 438 üzemelt. Míg 2019 közepén 46 egység állt építés alatt, addig ez 1979-ben 234-en tetőzött. Idén öt építkezés indult, szemben az 1976-os év 44-ével. A reaktorok átlagéletkora átlépte a 30 évet. Az atomerőművek megújulása túl lassú a technológia fennmaradásához – állapítja meg Mycle Schneider. Számításaik szerint az élettartam-hosszabbítás helyett jobban megéri energiahatékonysági vagy megújulós beruházásokba fektetni, előbbi így gátolja utóbbiakat. Grafikonjuk tanúsága szerint az iparág teljesítménye 1990 óta alig változik. Ebben 2011-es fukusimai katasztrófa látványos törést hozott ugyan, de azóta ismét kis mértékű emelkedés mutatkozik. Igaz, az új fejlesztések jó része másfél évtizede Kínára összpontosul.

A megújulóenergia-hasznosítás viszont töretlenül bővül. Miközben tavaly ilyenből 165 gigawatt (GW) állt üzembe, atomból mindössze 9 GW. Világszinten a szél-alapú termelés 29, a napenergia-alapú 13 százalékkal bővült, míg ugyanez az érték az atom esetében 2,4 százalék. Az elmúlt évek során a napenergia-beruházások becsült költsége 88, a szélenergia-hasznosítóké 69 százalékkal esett, a nukleáris energiáé viszont 23 százalékkal nőtt. (A délutáni, leginkább atompárti találkozón Mycle Schneider által kivetített grafikon szerint az atom 60 éves élettartamra vetített áramelőállítási költsége már 2014-ben túllépte a megújulókét és ma már körülbelül azok 2-3-szorosára rúg.) A más lehetőségeknél drágább és lassabban megvalósuló atomenergia-hasznosítás nem hatékony az éghajlati vészhelyzetek leküzdésére – összegezte lapunknak a tanulmány legfőbb tanulságát Ámon Ada, a bemutató szervezője, az Energiaklub elnöke.

Miközben számos forgatókönyv atomerőművekkel együtt képzeli el a felmelegedés másfél Celsius-fokon tartását, a jelentés arra az életbe vágó kérdésre világít rá, hogy az atomipar képes-e költséghatékonyan és időben rendelkezésre bocsátani az ehhez szükséges termelést - hívta fel a figyelmet a előszavában és a konferencián is a Közép-európai Egyetem professzora, Ürge-Vorsatz Diana.

A CEU délutáni előadásán ugyanakkor a Paks 2-ért felelős államtitkári tisztségéből idén év elején felmentett Aszódi Attila, Bakács István, az Energiagazdálkodási Tudományos Egyesület elnöke, valamint a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség képviselője részéről alapvetően atompárti felszólalások hangzottak el. Mycle Schneider ezzel szögesen ellentétes bemutatója után, ha párbeszéd nem is, vita legalább kialakult.

Ennek során Aszódi Attila fogalmazott a legélesebben, aki Mycle Schneider munkáját manipulatívnak, veszélyesnek minősítette, ami az adatokat önkényesen tálalja. Az új nukleáris beruházások korábbi leállását iparági sajátosságnak és így időlegesnek minősítette, illetve határozottan kiállt amellett, hogy a légszennyezés-csökkentési célok eléréséhez elengedhetetlen az atomerőmű. Mycle Schneider többek között azzal védekezett, hogy az általa közzétett adatok tények, amik további kérdéseket vetnek fel.

ÁDER János
Áder János kevéssé világos klímavállalásaiA magyar „virtuáliserőmű-programot” ajánlotta a tegnapi ENSZ-klímacsúcs résztvevői figyelmébe New York-i felszólalásában Áder János. (A virtuális erőmű keretében több kisebb termelő egy egységként jelenik meg a rendszerirányító központjában.) Ezzel a paksi atomerőmű teljesítményének egy negyedénél több energiát takarítottunk meg – tette hozzá. A következő három év során az ország mintegy 2 milliárd forintot fordít „nemzetközi klímafinanszírozásra”. Leszögezte, hogy „nem a kommunikációs versenyek hatnak, hanem a végrehajtott programok”. Magyarország a jövőben is minden tőle telhetőt megtesz, hogy a közös párizsi célunk teljesüljön. Az egynapos New York-i klímacsúcsot összehívó Antonio Guterres ENSZ-főtitkár azt kérte, ott a tagországok tegyenek világos vállalásokat. A magyar köztársasági elnök felszólalásában azért is indokoltnak nevezte az ENSZ főtitkárának kezdeményezését, mert a 2015-ös párizsi megállapodás óta nem csökkent, hanem nőtt a világ szén-dioxid-kibocsátása. (Arról „furamód” nem tett említést, hogy ez Magyarországra is elmondható. Csak azzal büszkélkedett el, hogy tavaly 0,6 százalékkal csökkent a kibocsátásunk, miközben 5 százalékkal nőtt a GDP.) A köztársasági elnök azt is elmondta, hogy Magyarország 2030-ig megtízszerezi naperőművi kapacitását, befejezi a szén energetikai hasznosítását és bővíti atomerőművi termelését. (Mint korábban felhívtuk a figyelmet, a magyar kormány még nem döntött a szén 2030-as kivezetéséről.) E három feltétel révén 2030-ra áramtermelésünk 90 százaléka szén-dioxid-kibocsátás-mentessé válik – tette hozzá. Azt is megemlítette, hogy 1990 óta gazdasági teljesítményünk bővülése mellett 32 százalékkal csökkent a szén-dioxid-kibocsátásunk, illetve hogy nálunk sok iparosodott államnál kisebb az egy főre eső szennyezés. (Ezt viszont ismét nem a GDP-k arányában vizsgálta.) "Mindannyian, akik ma New Yorkban összegyűltünk, azt szeretnénk, ha a lehető legrövidebb időn belül csak annyi szén-dioxidot bocsátanánk ki a világban, amennyit a természetes elnyelők, növényzet, talaj, víz semlegesíteni tudnak" - hangsúlyozta a magyar politikus. (Ezzel némiképp hátrébb lépett, hisz eddig – a magyar kormánnyal szemben - úgy vélte, hogy ez az unió céljának megfelelően 2050-ig nálunk is megvalósítható.) Az államfő 2050-ig 30 százalékkal javíthatónak véli a hazai épületek energiahatékonyságát. Emellett szerinte 2030-ra már minden 25 ezer főnél népesebb városunkban csak elektromos buszokkal találkozunk. Kiemelte: az elmúlt 100 év során a hazai erdőterület megkétszereződött. A 2050-es cél további 30 százalék. A következő napokban Áder János további hivatalos találkozókat bonyolít le New Yorkban.
Az 1990-es szintnél most 32 százalékkal alacsonyabb hazai szén-dioxid-kibocsátás 2014-ben már állt 40 százalékon is, azóta pedig nő a kibocsátás – hozott példát az MTI-nek az államfői beszéd felett érzett elégedetlenségére a konferencián szintén részt vevő LMP-s képviselő, Schmuck Erzsébet. Emlékeztetett arra, hogy az Európai Tanács elnöke felszólalásában az eddigi 40 százalékos 2030-as kibocsátás-csökkentési cél 50-55 százalékra emelését sürgette. Az utóbbi egy-két év során már nem nőttek erdőterületeink, amik főleg fajtaidegen, nem tájhonos fajtákkal gyarapodtak – tette hozzá. Az LMP nem támogatja a paksi atomerőmű bővítését, a napelemfejlesztéseket némiképp megkésettnek tartják, az elektromos buszok kapcsán pedig a képviselő arra utalt, hogy azok a szakirodalom szerint teljes élettartamukra vetítve környezetszennyezők. A Magyar Természetvédők Szövetsége üdvözölte Áder János bejelentését, miszerint Magyarország 2030-ra kivezetné a szén energetikai hasznosítását. Ehhez például a lakossági szénfűtést visszaszorító intézkedéseket sürgettek. Csak technikai megoldásokkal, az anyagi javakat előtérbe helyező erkölcsi értékeink megváltoztatása, fogyasztásunk csökkentése, az egész gazdasági-társadalmi szerkezet átalakítása nélkül ugyanakkor nem érhetünk el valós eredményt – hangsúlyozta Botár Alexa éghajlat- és energiacsoport-vezető. - Népszava-MTI

Csak az maradhat, aki október 14-ig kitölti az elutasító nyilatkozatot.