A rendszertelen étkezés, a stresszes életmód miatt napjainkra népbetegséggé vált a hasfájás, a puffadás. A rostban szegény táplálkozás, a kevés folyadékfogyasztás és a mozgásszegény életmód miatt gyakran jelentkezik székrekedés. Ha életmódváltás ellenére a panaszok nem múlnak, pajzsmirigy alulműködés is állhat a háttérben. Ennek ellenkezője, a gyakori hasmenés pedig túlműködés jele is lehet – mondta Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa.
Az alagút szindróma néven ismert betegség esetén a kézben, csuklóban, főleg éjszaka jelentkezik fájdalom vagy zsibbadás. Ilyen tüneteket okozhat a kéz túlerőltetése, de valamilyen gyulladás, sérülés is. Arra azonban kevesen gondolnak, hogy a csökkent pajzsmirigy működés is lehet ezért felelős.
„Egy számítógépes program segítségével rangsoroltuk a pajzsmirigy alulműködéssel kezelt betegek panaszait, és ez alapján az a meglepő eredmény született, hogy a kezek zsibbadására vonatkozó panasz gyakran megelőzte az orvosi irodalomban ismert, tipikus tüneteket” - mondta a professzor.
A pajzsmirigy túlműködéssel járó Basedow-kór első tünete gyakran a szemek megnagyobbodása, kidülledése. Ez azonban nem az egyetlen szemet érintő panasz, amely összefüggésbe hozható a pajzsmiriggyel. Az egyre több ember életét megkeserítő szemszárazságért leginkább a légkondicionáló berendezéseket és a számítógépezést teszikk felelőssé, pedig pajzsmirigy betegség kezdeti jele is lehet. „Ilyen esetekben a szemcsepp használatával nem, csak az alapbetegség kezelésével szüntethetők meg a szúró érzéssel, szemek kivörösödésével járó tünetek.”