Bioritmus;immunrendszer;ősz;megfázás;nátha;

- Így úszható meg a menetrendszerű őszi megfázás

A hűvösebb hajnalokkal megérkezik a náthaszezon is. Vannak, akik ősztől egyik betegségből a másikba esnek.

A hűvösebb napokkal, főleg hajnalokkal a náthaszezon is megérkezett. Van, akik ősztől nyárig szinte egyik betegségből a másikba esnek, megfáznak és elkapják a levegőben keringő fertőzéseket is. Ha valakinél ez a környezetében élőknél gyakrabban történik meg, azt szokták mondani: gyenge az immunrendszere. Lehet, hogy nem megfelelő az általános közérzete, az egészségi állapota sem, egyéb tünete, akár betegsége is lehet – mondta Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa.

Akár autoimmun rendellenességek, a szervezetben jelen lévő gyulladásra utaló magas CRP szint, vagy egyéb vérkép eltérések – például vérszegénység –, gyakori emésztési problémák – étvágytalanság, hasmenés, hasfájás, puffadás – csecsemők és gyermekek esetében a fejlődés elmaradása is. Ezeknek a betegségeknek némelyike azonban olyan enyhe tüneteket okoz, hogy az érintettek évekig nem is ismerik fel.

A nagy napi hőingás miatti megfázás elkerülésében a réteges öltözködés segíthet, a fertőzések elkerülése érdekében fontos a rendszeres és alapos kézmosás. Hazaérkezéskor, étkezések előtt, orrfújás, köhögés, mosdó használata, kisgyermek pelenkacseréje és a szemét levitele után is. A szakorvos azt tanácsolta, megfázásra hajlamosak lehetőleg ne egyenek, igyanak másokkal közös pohárból, evőeszközzel. Ne látogassák beteg ismerőseiket, csökkentsék a kockázatot, hogy elkapják a fertőzéseket. Fertőtlenítsék rendszeresen a gyakran használt eszközeiket, például a távirányítót és a kilincseket is.

A védőoltások segíthetnek csökkenteni egyes betegségek kockázatát. A kialvatlanság és a krónikus stressz bizonyítottan csökkenti a betegségekkel szembeni védekezőképességet. Felnőtteknek átlagosan napi 7 óra alvás javasolt. Alvásproblémák, gyakori felébredések, krónikus nappali fáradtság esetén érdemes alvásspecialista segítségét kérni. 

A stressz csökkentésében életvezetési tanácsadó tud segíteni, de jótékony a masszázs, a jóga, a hobbi és a rendszeres sport. Mozgásterapeuta segítségével betegségek mellett is biztonságos mozgásformát lehet végezni. A túl intenzív, gyakori vagy megerőltető edzés még fáradékonyabbá tehet, nem támogatja az egyébként is legyengült immunrendszert – tette hozzá az immunológus.

A gyakran betegeskedőknek az egészséges táplálkozás mellett érdemes figyelnie a vitaminpótlásra is. Alacsony D-vitamin szint is lehet okozója a gyakori betegségeknek, ezt vérvizsgálatot követően, egyéni dózisban szükséges pótolni. Az orvos olyan, már elölt baktériumból készült gyógyszert is adhat, amely úgy immunizálja a felső légutakat, mint egy „oltás”.

Nem érkezik pénteken front, a melegedésre és a szélre érzékenyek azonban észlelhetnek kellemetlen tüneteket.