nemzetpolitika;

Illusztráció

- Itthon nincs pénz az egészségügyre, de Erdélyben orvoslakásokat épít a magyar kormány

Az erdélyi orvoshiány mintha jobban foglalkoztatná az Orbán-kormányt a magyarországinál.

A magyar állam támogatásával épült orvoslakásokat adtak át csütörtök délután Gyergyószentmiklóson, és hasonló lakások alapkövét teszik le az este folyamán Borszéken, számol be az MTI. A Gyergyószentmiklóson épített ikerházban két, egyenként 115 négyzetméteres szolgálati lakás kapott helyet. Bebútorozva, elektronikai eszközökkel felszerelve, a Bethlen Gábor Alap 65,3 millió forintos támogatásával. "Bízom benne, hogy csökkenteni tudjuk ezáltal azt a súlyos orvoshiányt, amely a régiót jellemzi" - nyilatkozta a jeles alkalomból Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára.

Ez egy jó hír, ám mégis kelthet bizonyos kellemetlen érzéseket a Magyarországon élő olvasókban, tekintve, hogy a hazai egészségügy - talán mivel nem nemzetpolitikai kérdés - gyötrelmes állapotban van. Álljon itt mutatóba néhány múltheti hír:

  • negatív csúcsot döntött a magyar egészségügy: először esett be a GDP 7 százaléka alá az erre fordított kiadás, ebből is csak 4,8 százalékot áll az állam;

  • nincs terv az orvoshiány ellen, akadoznak a szűrések, tovább csúsznak a kórházak eladósodása elleni intézkedések;

  • az állítólagos béremelés ellenére a szakdolgozók egy fillérrel sem keresnek többet, és a valós érdekvédelem hiánya miatt a vegyész-szakszervezet kénytelen segítséget ajánlani;

  • jelenleg is tart a fogorvosok két hetes sztrájkja;

  • tízből nyolc 75 évnél fiatalabb magyar úgy hal meg, hogy meg lehetett volna menteni.

Nincs terv az orvoshiány ellen, akadoznak a szűrések, tovább csúsznak a kórházak eladósodása elleni intézkedések – drámai lelet a szakellátók konferenciájáról.