klímavédelem;petíció;Greenpeace Magyarország;

A Greenpeace szeptember 3-i akciója a Hősök terén

- Tudósok és papok együtt követelnek klímavédelmet Magyarországnak

Olyan közismert személyek álltak ki a kezdeményezés mellett, mint Beer Miklós korábbi megyéspüspök vagy Pálinkás József, az MTA volt vezetője.

50-nél több közéleti személy követel klímavédelmet Magyarországnak! Az akadémikustól neves tudósokon át a környezetvédelem iránt elkötelezett művészekig húzódó lista sosem látott társadalmi összefogásról tanúskodik, írja a Facebookon a Greenpeace Magyarország. A közleményt – melyben felsorolják a támogatókat az Index szúrta ki először. 

Mint írják, a petíciós listán olyan neveket szerepelnek, mint Beer Miklós nyugalmazott megyéspüspök, Csányi Vilmos, Veiszer Alinda, Ürge-Vorsatz Diána, Pálinkás József. 

A Greenpeace szerint azért van szükség nemzeti és nemzetközi összefogásra, mert anélkül nem fog menni. „Ezért kiállunk mindenhol a környezetrombolás ellen. Levelet írunk minden politikusnak és vezetőnek – nem egyet, egymilliót. Addig dörömbölünk a legnagyobb cégek ajtaján, amíg abba nem hagyják a környezetpusztítást!” - ígéri a környezetvédő szervezet.

Belepusztulunk, de azért jó üzlet

Magyarország a júniusi EU-csúcson Lengyelországgal, Csehországgal és Észtországgal együtt megakadályozta, hogy minden uniós tagállamra kötelező érvényes klímamegállapodást kössenek Brüsszelben.

A szabotázs főként a szénkitermelést és fosszilis energiahasználatot csúcsra járató Lengyelországnak kedvezett, hiszen a lengyel kormány az Orbán-kabinet erős politikai szövetségese – a közös klímacél ugyanakkor  pénzkiesést is jelenthetne itthon. Magyarországnak, mint kis szén-dioxid-kibocsátónak jó üzletet jelentenek az emissziós kvóták, tavaly  72 milliárdért adtunk el emissziós egységeket. Ha azonban a lehetséges vevők is visszafogják kibocsátásukat, nem kell venniük kvótát, tehát ugrik a magyar biznisz is. A kormány tehát előrébb helyezte a rövid távú politikai és üzleti érdekeket a hosszú távú célnál - ami mindannyiunk túlélését jelenti.

A Media1 úgy tudja, a legvalószínűbbként a Pesti Hírlap név merült fel.