A szenátusban kért támogatást a kormány programjához Giuseppe Conte. A kormányfő megismételte a képviselőházban előző nap ismertetett kormányprogramot, arról beszélt, hogy új politikai és szociális paktum született, ez jelenti a kormány reformjainak alapját. Ismét utalt arra, hogy változik a kormány eddigi hangneme.
Az olasz miniszterelnök simán vette az első parlamenti akadályt, hétfőn ugyanis a képviselőházban az Öt Csillag Mozgalom (M5S) és a balközép Demokrata Párt (PD) alkotta kabinetet 343 honatya támogatta, 263-an nyomták meg a nem gombot, három képviselő (mindannyian a dél-tiroli, német ajkú kisebbségi párt, az SVP tagjai) pedig tartózkodott. Nicola Zingaretti, a PD elnöke megjegyezte, megtették az első lépést Olaszország megváltoztatásáért.
A szavazás idején a két szélsőjobboldali ellenzéki párt, a Matteo Salvini volt belügyminiszter által fémjelzett Liga és az Olasz Testvériség (FdI) hívei a parlament előtt tüntettek, mert szerintük a kormány nem a választók akaratát képviseli. A mindennapi munkában csekély lelkesedéssel résztvevő Salvini akkor nem a parlamentben ült, hanem a tüntetőkkel készített szelfiket, s harciasan támadta Conte második kabinetjét. Hangzatosan megjegyezte, hogy Conténak hagyja a kormányfői bársonyszéket, ő maga inkább „megőrzi a méltóságát”. (Salvini kedden a szenátust már megtisztelte jelenlétével.)
A két kormánypárt közötti megállapodás a választási rendszer reformjára is kiterjed. Ugyan a kormány programja közvetlenül nem rendelkezik erről, de az elvi megegyezésben szó van arról, hogy az ország teljesen visszaáll az arányos választási rendszerre, tehát a mandátumokat arányosan osztják el a pártokra leadott szavazatok arányában. Várhatóan négy százalékra viszik le a parlamenti küszöböt. Ez jelenleg két pártot érinthetne. Egyrészt az egyértelműen uniópárti Több Európát (+Eu) nevű politikai erőt, amely egyes felmérések szerint elérné ezt a küszöböt, másrészt az olasz Balpártot, amelyik ennek közelében van, bár egyik iroda sem látja négy százalékon.