vadászat;Országos Magyar Vadászkamara;

- Csak úgy repkedtek a milliók az Országos Vadásznapon, és Semjén utat mutatott a vadászoknak

A vadászkamara elnöke pedig 12 ezer csapda felállításával büszkélkedett el.

Az elmúlt két hétben 39 partner több mint 387 millió forint közpénzből kapott támogatást - mondta el Kovács Zoltán, a 2021-es vadászati "világkiállítás" lebonyolításáért felelős kormánybiztos az Országos Vadásznap és Nemzetközi Vadgasztronómiai Fesztivál szombati megnyitóján. A legalább 50 milliárd forintos rendezvényről, mely csak nevében világkiállítás, elmondta, kiemelt szerepe lesz benne az országos vadászkamarának.

A rendezvényen természetesen Semjén Zsolt is mondott beszédet. A kormány kétség kívül legnagyobb vadásza, aki a háziasított szarvasokkal is simán elbánik, fontosnak nevezte a vadászati joghoz kötődő haszonbérleti időszak húsz évre növelését, és azt, hogy a vadgazdálkodás minimális területét háromezer hektárban határozták meg. A miniszterelnök-helyettes emellett leszögezte, hogy a vadászat nem veszélyezteti a vadakat, valamint azt részletezte, hogy a trófeabírálat visszaállítása miatt javul a magyar nagyvad állomány minősége. Beszédében hangsúlyozta az ökológiai tájegységi szemlélet fontosságát, illetve a tájegységi fővadászi rendszer előnyeit is.

Nagy István agrárminiszter ezután arról beszélt, hogy több vadhúst kéne ennie a magyaroknak. Filozofikus hajlamainak engedve arról is beszélt, hogy a vadászok "felelőssége évezredek óta" harmóniát teremteni a természet, a vadak, és az ember hármasában.

Az Országos Magyar Vadászkamara elnöke, Jámbor László is megszólalt. Ő kitért a vadászati törvény korábbi módosításaira - a vadászjegy ötvenszázalékos befizetési kötelezettsége 2016-tól a kamaránál marad, a kamara adja ki a külföldi vadászengedélyeket, valamint 2018 óta duplájára emelkedett a vadászjegy ára -, amelyek ahhoz vezettek, hogy a 2016 előtti 500 milliós nagyságrend helyett 2019-re kétmilliárd forint áll rendelkezésükre. Emlékeztetőül: 2017-ben tette kötelezővé a magyar kormány a vadászoknak a kamarai tagságot.

A kamara azóta 1,1 milliárd forintot osztott szét pályázók között. A forrásokból több mint 3400 hektár vadföldön fásítottak és közel 3000 dagonya, vaditató, a nagyvadak élőhelyeinek feltételeit javító beruházás valósult meg. Emellett mintegy 45 ezer fácánnal frissítették az állományt, közel 12 ezer csapdát vásároltak és üzemeltetnek a vadászatra jogosultak, illetve csaknem 400 ezer hektáron kotorékoztak - sorolta a kamara elnöke.

A fővárosi kerületek ma már a bérlakásaik kevesebb mint felét adják ki szociális alapon, azaz a valóban nélkülözőknek. Ráadásul egyre többször milliós munkákat várnak el tőlük a szigeteléstől a burkolatcseréig.