oktatás;diáktüntetés;diáksztrájk;

- Egy hét az iskolabojkottig - a szülők segítségére és a hallgatók támogatására is számítanak a diáktüntetők

Hogy végül hányan vesznek majd részt a szeptember 13-ra meghirdetett tiltakozó akción, arra az igazolt hiányzások számából lehet majd következtetni.

"Saját kezünkbe vesszük a jövőnket" - ezzel a felkiáltással hirdettek országos "diáksztrájkot" a szombati tüntetés szervezői. Persze a sztrájk itt idézőjeles: jogilag nem sztrájk lesz a szeptember 13-ára meghirdetett akció, hanem iskolabojkott – mondta el a hvg.hu-nak az egyik szervező, Nógrádi Áron. Senkit nem akarnak igazolatlan hiányzásra buzdítani, ezért a szülőket kérik arra, igazoljanak egy napot a gyermeküknek, ha részt akar venni az eseményen.

Az egész napos tiltakozás legfőbb célja, hogy vonják vissza a köznevelési törvényt, és tárgyalják újra azt szakszervezetek bevonásával. A pár hete elfogadott köznevelési törvény ugyanis csökkenti az alternatív iskolák szabadságát, a jövőben állami hivatal dönt majd a magántanulói státuszról és az egyes óvodások iskolaérettségéről, de az iskolaigazgató kinevezésébe sem lesz beleszólás. A törvény teljes visszavonásán kívül, ezek a diákok konkrétabb céljai:

  • az intézményvezetők kinevezésénél a tanároknak és a helyi szülői, diák közösségeknek legyen véleményezési és egyetértési joga;

  • több pénz jusson az oktatásra az éves költségvetésben, és ez az évek során a GDP-vel arányosan növekedjen,

  • emeljék a pedagógusok, iskolatitkárok, az oktatást közvetlenül segítő munkakörben dolgozók fizetését;

  • ténylegesen vonják be a szakszervezeteket, civilszervezeteket a törvényalkotásba;

  • csökkentsék a lexikális tananyag mennyiségét, a diákok és a tanárok túlterheltségét, legyen alacsonyabb az óraszám és kevesebb az adminisztráció;

  • legyen szabad tankönyvválasztás.

Az iskolabojkott is szervező diákok legfőképpen középiskolásokra számítanak a tiltakozó akcióban. De remélik, hogy a felsőoktatásban tanulók közül is támogatják majd őket, hiszen ott is várható, hogy az Orbán-kormány rövidesen erőből beleáll a rombolásba. Hogy végül hány diák vett részt az akcióban, azt  leginkább az igazolt hiányzások számából lehet kiköveztetni.

Inspirációként a 2016-os kockás inges tüntetés van előttük.

Közpénzből épült elitiskola, hogy a gazdagok kimenthessék gyerekeiket a köznevelésbőlNettó 3,8 milliárd forint közpénzből felépült, és szeptember másodikán megnyitotta kapuit a Debreceni Nemzetközi Iskola. Bár az adófizetők pénzén épült, az iskola nem olcsó: minden jelentkezőnek fizetnie kell 310 euró (100 ezer forint) jelentkezési díjat, a felvetteknek 615 euró (200 ezer forint) regisztrációs díjat. A tandíj az óvodásoknak évi 7510 euró (2,4 millió forint), a magasabb évfolyamokon egyre drágul, a végzős gimnáziumi osztályoknál már 14 550 euró (4,7 millió forint). Az index.hu azt írja, idén csupán 56 gyerekkel indul a tanév.
Az iskolát a magyar állam és a debreceni önkormányzat építi fel és üzemeli be, mégis alapítványi iskoláról van szó. Az önkormányzat azért így is ad évente 416 millió forintot a fenntartásra, ahogy a tanárokat is ők fizetik majd. A tanárok béreiről nem nyilatkozott az önkormányzat.

Szeptemberben új, a magyar kormányt érő kritikákat cáfolni igyekvő kongresszusi határozattervezetet készül beterjeszteni Paul Gosar republikánus képviselő – írja a Phoenix New Times.