Törökország;Recep Tayyip Erdogan;

A büntetésre várók közül legismertebb, és ezáltal Erdoganra és rezsimjére nézve a legveszélyesebb Ahmet Davutoglu

Erdogant nem lehet büntetlenül bírálni

Recep Tayyip Erdogan rezsimjének támogatottsága az utóbbi idők választásai alapján sokat gyengült, de ez nem tudta megroppantani. Azonban saját pártján belül is gyűlnek a rebellisek.

Öt órás vita után egyhangúlag szavazta meg a Törökországban kormányzó Igazságosság és Fejlődés Pártjának (AKP) végrehajtó bizottsága Ahmet Davutoglu volt külügyminiszter és ex-miniszterelnök, illetve három másik AKP-s parlamenti képviselő kizárását. A döntést a fegyelmi bizottság hozza majd meg, napokon belül, számolt be a kormányközeli Hürriyet török napilap alapján a Reuters és az AFP hírügynökség. Tekintettel arra, hogy a végrehajtó bizottság ülését is maga Recep Tayyip Erdogan államfő és egyben pártelnök vezette, nem kérdéses, miként dönt majd a fegyelmi bizottság az elnökkel szembeszegülő politikusok ügyében.

A büntetésre várók közül legismertebb, és ezáltal Erdoganra és rezsimjére nézve a legveszélyesebb Ahmet Davutoglu, aki civilben történészprofesszor és akadémikus, az AKP egyik legtekintélyesebb korábbi politikusa. Davutoglu önként mondott le a két évig betöltött miniszterelnöki tisztségről 2016–ban, amikor megkezdődtek az előkészületek arra a 2017-es alkotmánymódosító népszavazásra, amely révén elnöki köztársasággá vált Törökország. Az ellenzék és a nemzetközi megfigyelők szerint is csalással, minimális előnnyel megnyert referendumon az ország polgárai arról szavazhattak, adjanak-e szinte korlátlan hatalmat Erdogan kezébe. Erre hivatalos indoklás szerint a politikai stabilitás érdekében volt szükség. Davutoglu az ellenzők közé tartozott, nem vállalta a további miniszterelnökséget. Utóda a kormány élén az elnöki rendszer bevezetéséig az a Binali Yildirim lett, akit idén isztambuli főpolgármester jelöltként indított az AKP és Erdogan. Yildirim márciusi majd a megismételt júniusi választáson elszenvedett veresége Ekrem İmamoglu kemalista ellenzéki jelölttel szemben viszont már mindenki számára láthatóvá tette az elnök és rezsimje támogatottságának gyengülését és felerősítette az AKP-n belüli elégedetlenek hangját. 

Davutoglu 2016-ban lemondott

Davutoglu lemondása óta többször bírálta mind az AKP politikáját, mind magát Erdogant. Kifogásolta az isztambuli választás megismétlését, jelezve, hogy az AKP eltért eredeti értékeitől. Júliusban egy, a Financial Times brit napilapnak adott interjúban azt állította, hogy a párton belül elégedetlenséget szült az irányváltás. Az Igazság és Fejlődés Pártja egykor nagyra tartotta a szabadság, a vélemény- és a szólásszabadság, az igazságosság értékeit, az utóbbi három évben azonban azt tapasztalta, hogy figyelmen kívül hagyják ezeket az alapvető értékeket, amelyeket amúgy egész életükben tiszteletben tartottak, panaszkodott a volt miniszterelnök. Úgy vélekedett, hogy az Erdogannak korlátlan hatalmat biztosító elnöki rendszerre való áttérés az ország alapvető struktúráit rombolja le és meggyengíti az intézményrendszert.

Augusztusban szót emelt a három kelet-törökországi kurd többségű város - Diyarbakir, Mardin és Van – polgármestereinek letartóztatása miatt. Mindhárom városvezető a kurdbarát HDP ellenzéki párt színeiben szerzett mandátumot, őket, akárcsak a párt országos vezetőit terrorváddal fosztották meg szabadságuktól.

Davutoglu bírálatai annak fényében váltak egyre veszélyesebbé Erdogan és a rezsim számára, hogy felröppent a hír, miszerint az AKP-ból kivált politikusok a volt államfővel, Abdullah Güllel közösen új, rivális konzervatív pártot alapítanak. A rebellisek között olyan nevek is szerepelnek, mint a júliusban kilépett Ali Babacan volt miniszterelnök-helyettes, gazdasági és külügyminiszter.  Mind Gül, mind Babacan az AKP alapítók közé tartoztak.

Arról egyelőre ellentmondóak az értesülések, hogy Davutoglu is csatlakozik-e vagy sem Babacan és Gül új formációjához vagy maga is önálló pártot alapít.

Csak az oroszbarát párt tagjai ellenezték egységesen.