„Akkor ugye nem leszünk Felcsút-alsó, és Felcsút-felső, és bármilyen Felcsút?” – tette fel a kérdést Karácsony Gergely a szombaton, a Szabadság téren tartott kampánynyitó rendezvényén.
A baloldal közös főpolgármester-jelöltje úgy folytatta: nem törvényszerű, nem volt megírva a sorsában, hogy pont itt fog beszélni Budapest jövőjéről a budapestiekkel. „Én nem beleszülettem ebbe a városba, de beleszerettem alaposan” – fogalmazott.
Karácsony kiemelte: több mint húsz éve „együtt öregszik” a várossal, itt kapott esélyt a tanulásra, itt erősödtek meg az elvei és a hite abban, hogy olyan országot, olyan várost szeretne, ahol az emberek békében élnek egymással.
A Párbeszéd társelnöke kiemelte: van valami végtelenül szomorú abban, hogy 30 évvel a rendszerváltás után a Szabadság téren újra a szabadságról kell beszélni.
Felidézte: volt már olyan a történelemben, hogy egy város vált a szabadság szimbólumává, és ez a gondolat ma újra ismerős lehet.
Úgy folytatta, ő is egy budapesti, aki egyszerre magyar és európai, ragaszkodik a szabadságához. Ragaszkodik a Városliget zöldjéhez és a Római-parti fákhoz, a Dunához. Ahhoz, hogy a városi szegényeket nem büntetni kell, hanem megsegíteni, és hogy ne a hatalom mondhassa meg, mit játszhatnak este a színházakban, vagy ki lehet a rendező. Nem fogadja el, hogy ebben a városban minden beruházás, felújítás csak silány minőségű lehet, hogy minden drága, és ezeken csak a kevesek gazdagodnak a sokak kárára – sorolta.
Karácsony azt mondta, „42 nap van még a Fidesz budapesti uralmából”, és nem csak remény, de jókora esély is van a város megváltoztatására. A kiváltságok kevesek további gazdagodása, vagy a budapestiek jobb élete – ez a tét – üzente a főpolgármester-jelölt.
Arról is beszélt, hogy a pártok – kicsit lassan – de végre megértették: a rivalizálás korszakát le kell váltania az együttműködés korszakának. Sikerült elérni, hogy a 23 kerületi polgármesterválasztásnál és a 289 egyéni képviselő választásnál mindenhol egy képviselője van a változást akaró embereknek – hangsúlyozta.
Majd kiemelte: vegyük komolyan, amikor azt mondjuk, hogy Budapesten a változás igenis élet-halál kérdése. A fővárosban több ezren halnak meg a rossz levegő miatt. Télen a fűtetlen lakásokban, nyáron pedig a melegben halnak meg emberek. És épp akkor történik mindez, amikor összeomlik az egészségügyi ellátás és a szemétszállítás.
A klímaváltozás az egész világot érinti, tudjuk hogy gond van, de Budapesten ezt nem látják. Budapestnek zöld várossá kell lennie – tette hozzá.
Mint mondta, új szemléletre, új akaratra, új vezetőkre van szükség.
Karácsony közölte: 25 év múlva, amikor annyi idős lesz, mint Tarlós István, reméli, hogy már nyugdíjasként az unokáival fog foglalkozni. Akkor arról szeretne majd beszámolni nekik, hogy ebben a városban mindenkinek van méltó lakhatása, és aki szegény, nem több vegzálást, hanem több segítséget kap. Itt jó a levegő és az emberek vannak a középpontban, nem a térkőgyártók, az ingatlanberuházók, a hatalom.
Felidézte, hogy éppen ma ünnepeljük a 110. születésnapját Fejtő Ferencnek: ő mondta azt, hogy arra vagyunk ítélve, hogy a holnap polgárai legyünk, egy olyan hazában, amit mi építettünk meg saját magunknak.
Karácsony azt mondta, „arra szövetkezünk, hogy visszaszerezzük Budapestet a kiváltságoktól”, a város pénzét és önbecsülését. Ez a város nem egy terepasztal, ahol a miniszterelnök történelmi emlékeket tologat egyik helyről a másikra. Vissza kell adni a budapestieknek az elvett éveket, a jó levegőt, és a méltányos és mindenki számára hozzáférhető egyészségügyi ellátást.
Kiemelte, hogy a főpolgármesternek vétójoga van, hogy értelmetlen beruházásokkal szemben a budapestieket védelmezze, de Tarlós István nem tett semmit. „Van itt pénz, csak el kellene érni, hogy ezt ne a miniszterelnök hobbijára költsük, hanem arra, amire szükség van” – jelentette ki. És azt ígérte, hogy Budapesten addig nem épül új stadion, amíg nincs minden kerületben egy CT-berendezés.
Karácsony a beszéde végén színpadra hívta a 23 közös ellenzéki polgármester-jelöltet.
Szalay Kriszta színész -és írónő a rendezvény első felszólalójaként egyebek mellett arról beszélt: a politika azt jelenti, közélet. „Nekünk csakis a köz számára, az emberek számára szolgálni akaró emberekre van szükségünk. Valódi képviselőkre, akik az embereket megkérdezve és meghallgatva vesznek részt az életünkben” – fogalmazott.
Barabás Richárd, a Párbeszéd Magyarországért szóvivője a közönségeknek azt mondta: tudják, mi a feladat, mi a cél, és hogyan kell együttműködni. „Különleges dolog az, hogy együttműködünk. A harc nem megoldás – a megoldás az együttműködés, egymás hangjának a meghallása, az odafigyelés, a kis hétköznapi hőstettek” – fgoalmazott.
A kampánynyitó rendezvényen fellépett Dés László és zenekara, valamint Szabó-Kimmel Tamás, akit Karácsony Gergely is kísért gitáron.
Emellett lejátszottak egy kisfilmet, melyben Ekrem Imamoglu isztambuli főpolgármester üzent a magyaroknak. Imamoglu közölte: Budapest, akárcsak Isztambul, különleges város, és otthagyta kézjegyét a világtörténelem lapjain. Sok sikert kívánt Karácsonynak, és azt kívánta, olyan időszak következzen, mely méltó Budapest történelméhez és szelleméhez.