A magyar lakosság döntő többségé (70 százalék) úgy véli, jó a kapcsolata a szomszédaival – legalábbis ez derült ki a Miutcánk lokális közösségfejlesztő alkalmazás legfrissebb, 600 fős kutatásából. Meg az is kiderült, hogy a barátságosságot tartják egy szomszéd legfontosabb tulajdonságának az emberek: tíz emberből heten így gondolják. A másik két legértékesebb jellemvonás közé a megbízhatóságot (65 százalék) és a csendességet (45 százalék) sorolták a válaszadók.
Tíz emberből közel hétnek ez borzolja leginkább az idegeit. A kutatásban résztvevők közel fele (48 százalék) nehezményezi, ha a közelében élő barátságtalan, és mintegy negyven százalékuk (42 százalék) azt sem viseli jól, ha megbízhatatlan.
A szomszédok közötti kapcsolatot vizsgálva kiderül, hogy kevesen élnek olyan lakókörnyezetben, ahol általánosnak mondható, ha az utcába vagy a társasházba költöző új lakók bemutatkoznak a régebb óta ott élőknek. A válaszadók alig több mint 4 százaléka számolt be ilyen, már-már családiasnak mondható közösségről. A leginkább az a jellemző, hogy ez alkalmanként történik meg. A válaszadók közel fele (46 százalék) ugyanis azt jelezte: volt már abban része, hogy új szomszédjuk átjött bemutatkozni, de általánosnak ez nem mondható a környékükön.
Ennek ellenére a magyarok kifejezetten várják az újonnan érkezőktől a bemutatkozást. Összesen 92 százalék, vagyis szinte mindenki igényelné, hogy lakóközösségük új tagja megtegye ezt a gesztust. Az ismerkedést elvárók közel fele szerint, ha ez az utcán, összefutva történik meg, az is megfelelő, ám csaknem minden tizedik ember ezt nem tartja elegendőnek. Szerintük az lenne az ideális, ha a közelükbe költöző eljönne és mesélne magáról, sőt, elmondaná azt is miért ezt a környéket választotta.