Szokásos Twitter-bejegyzésében még azt is megengedte magának, hogy megemlítse: „szomorú nap a demokratáknak”. Az persze csak jövő novemberben derül ki, indokolt-e az elnök magabiztossága, de egyelőre valóban nincs mitől tartania. A New York-i szenátor, Kirsten Gillibrand távozása után is 21 politikus készül arra, hogy megmérkőzzön a hivatalban lévő elnökkel. Az 52 éves Gillibrand – aki pont tíz éve tagja a szenátusnak – főleg a női egyenjogúság és az abortusz jogának biztosításával kampányolt. A New York Timesnak most azt mondta, meggyőződése, hogy egy nő nagyobb eséllyel vehette volna fel a küzdelmet Trumppal, de bárki lesz is a végső győztes, a demokratáknak össze kell zárniuk mögötte.
A pártnak valóban ez lehet jövőre az egyetlen esélye. Csak akkor győzhetik le az elnököt, ha képviselni tudják mindazokat, akiknek máris elegük van Trump „uralkodásából”. Nyilatkozataik alapján tisztában vannak ezzel azok is, akik a jelenlegi felmérések alapján az élen állnak a demokrata előválasztásokon indulók közül. Meglepő egyébként, hogy az Economist és a YouGov legfrissebb közvélemény-kutatása szerint Barack Obama egykori alelnöke vesztett népszerűségéből. Joe Biden ugyanis csak a harmadik helyen áll a demokratikus szocialista vermonti szenátor Bernie Sanders, és a szociáldemokrata massachusetts-i szenátor, Elizabeth Warren mögött.
Az biztos, hogy egyelőre szoros a verseny. Az éllovasokat ugyanis a regisztrált demokrata és a demokrata szimpatizáns szavazók 20-20 százaléka támogatja, míg Bident 19 százalék. Az előválasztásokat a jövő év elejétől rendezik meg és addigra nyilván még újabb aspiránsok lépnek vissza. Ám a mostani felmérések sem haszontalanok. Kiderül ugyanis belőlük, hogy a választók és a nagy cégek kiket tartanak esélyesnek. Ettől is függ ugyanis, hogy melyikük kampányát támogatják továbbra is – feltehetően - jelentős összegekkel.