Fidesz;KDNP;önkormányzati választás;belharc;

Illusztráció

- Egymásnak ugrottak a kormánypártok: párttagságát is elvesztheti egy balatonfüredi KDNP-s, mert a Fidesz őt jelölné ősszel

A belharc azzal kezdődött, hogy a kereszténydemokraták új helyi vezetése szembefordult a fideszes polgármesterrel.

A Fidesz és a KDNP között gyakorlatilag megszűnt a koalíció Balatonfüreden, írja a 24.hu. A két párt között az elmúlt hetekben egyre feszültebbé vált a viszony, mert Bóka István, a város fideszes polgármestere és Kontrát Károly belügyi államtitkár, a Fidesz választókerületi elnöke nem fogadta el a kereszténydemokraták önkormányzati képviselőjelöltjeit.

A korábbi megállapodások értelmében a város nyolc egyéni választókerületéből hatban a Fidesz, kettőben a KDNP emberei indulhatnak (az eddigi 7:1-es arány helyett). Bóka és Kontrát azt szerette volna, ha ismét a jelenlegi képviselőnő, Illés Hajnalka lesz a kisebbik kormánypárt jelöltje. Ám a helyi kereszténydemokrata szervezetben hatalomváltás zajlott le a közelmúltban, az elnöki posztra Czétényi Balázs került. Ő a 2000-es évek elején a MIÉP Ifjúsági Tagozatának az alelnöke, majd a Kovács Dávid-féle Jobbik választmányi alelnöke volt. Mellette több új tag kíséretében megjelent a füredi kereszténydemokraták között egy helyi milliárdos, Fábián Péter is. A 24.hu információi szerint

az új tagokkal bővült KDNP-szervezet a nyáron szembefordult a helyi Fidesz elvárásával: Czétényit és Fábiánt szavazta meg a képviselő-jelöltségre.

Bár a jelöltállítási vita eljutott a pártok legfelső szintjeire, hivatalosan nem rendeződött a helyzet. Bóka saját elképzelése állította össze a jelöltek csapatát, akiket a polgármester úgy mutatott be, hogy nem tett említést a KDNP eredeti javaslatairól. Köztük továbbra is szerepel Illés Hajnalka, a KDNP-t rajta kívül Bóka javaslatára Böröcz István, a Balatonfüredi Yacht Club ügyvezető-igazgatója, a helyi turisztikai egyesület elnöke képviseli. A portál információi szerint erre válaszul a KDNP szerdára összehívta a helyi szervezet taggyűlését, ahol az előre meghirdetett napirendi pontok között szerepelt Illés Hajnalka párttagságának megszüntetése.

Elmérgesedtek a személyi és hatásköri viták a kormánypárt hátországában. Schmidt Mária és Lánczi Tamás konfliktusa pont a kampányban tetőzött.