Senki sem számított rá, a hétvégén mégis visszavonult Andrew Luck, a profi amerikaifutball-ligában (NFL) szereplő Indianapolis Colts irányítója. A 29 éves játékos döntése derült égből villámcsapásként jött két héttel az alapszakasz rajtja előtt – igaz, annak tükrében nem meglepő, hogy 2016 óta folyamatosan komoly sérülésekkel bajlódott. Luck a szombati, Chicago Bears elleni összecsapáson is civilben jelent meg, a lelátón pedig futótűzként terjed a visszavonulásának híre, hangos pfújolás kíséretében hagyta el a pályát.
Nem sokkal később pedig őszintén vallott érzéseiről. „Ez életem legnehezebb döntése. Az elmúlt négy évben egy ördögi körbe kerültem: sérülés, fájdalom, rehabilitáció, sérülés, fájdalom, rehabilitáció. Úgy éreztem, hogy beleragadtam ebbe a körbe. Az egyetlen kiút a visszavonulás, mert egyszerűen kiveszett belőlem a játék iránti szeretet” – indokolta lépését Luck, aki a 2016-os szezont kínszenvedéssel játszotta végig. Az alapszakasz során mindössze egyszer nem lépett pályára agyrázkódás miatt, a 2017-es idényt viszont teljesen kihagyta, hogy vállműtétjét követően a lehető legjobb állapotban térjen vissza.
Mint utóbb kiderült, erre már nem kerülhetett sor, pedig 2012-ben minden idők egyik legnagyobb tehetségeként került az NFL-be. A drafton az előző szezon legrosszabb csapataként elsőként választó Indianapolis választotta ki Luckot, akinek a Denverbe igazoló ikont, Peyton Manninget kellett pótolnia. Újoncként számos rekordot megdöntött, rögtön az elit irányítók között jegyezték. Csapatát többször is a rájátszásba vezette, 2014-ben az Amerikai főcsoport (AFC) döntőjéig vitte a Coltsot. NFL-karrierjét 2000 sikeres átadással, 23 671 passzolt yarddal és 171 touchdownnal zárta.
Az irányító 2016-ban öt évre szóló, 122 millió dolláros szerződést írt alá, tehát élő kontraktussal vonult vissza. A szabályok szerint csapata visszakövetelhetett volna bizonyos összegeket: Luck tartozott volna 12,8 millióval a 32 milliós aláírási bónuszából, illetve még 12 millióval a márciusban kifizetett roster bónusza (keretbe kerülés és/vagy ott bizonyos idő eltöltése után járó bónusz) miatt. A csapat tulajdonosa, Jim Irsay viszont rendkívül nagyvonalú volt, elállt a jogától, ez a Colts kvázi végkielégítése Luck számára mindazért, amit a franchise-ért tett. Irsay szerint Luck közel 500 millió dollártól esik el ezzel a döntésével, számolva a következő két nagy szerződésével. Mindez nem túlzó, lévén a New England Patriots hatszoros bajnok irányítója, Tom Brady még 42 évesen is aktív.
Ugyanakkor napjainkban nem jellemző, hogy a játékosok ennyi időt töltsenek el az NFL-ben, a Luckhoz hasonlóan szintén 29 éves Rob Gronkowski márciusban, harmadik Super Bowl-győzelme után nem sokkal jelentette be visszavonulását – szintén csak sérülések, fájdalmak miatt.
A játékosok óvatossága pedig érthető, egy 2017-es tanulmány szerint csaknem minden második visszavonult amerikaifoci-játékos az agyrázkódás tüneteit mutatja. A memóriatesztek végzésekor a volt játékosok 45 százalékánál merültek fel tanulási és memóriagondok, 42 százalékuknál koncentrációs zavarok – írták a kutatók, akik szerint munkájuk abban is segít, hogy a demenciával, depresszióval és az öngyilkossággal is összefüggésbe hozott krónikus traumatikus enkefalopátiát (CTE) jobban megértsék. A CTE az idegrendszer degeneratív betegsége, mely elsősorban a gyakori fejsérüléssel járó sportokban résztvevőket veszélyezteti.
A vizsgálatok immár folyamatosan zajlanak a témakörben, a New York-i Rochesteri Egyetem kutatói 38 egyetemi amerikaifutball-játékost vizsgáltak egy évadon át. Több mint kétharmaduk szenvedett el középagysérülést a szezon alatt, noha mindössze kettő játékosnak volt diagnosztizált agyrázkódása. A kutatások immár bizonyítják, hogy a sport agysorvadást okoz a játékosoknak, a kérdés ezután az, hogy egy felelős szülő engedi-e gyermekének, hogy az amerikai futballt válassza.
Az NFL 2020-as idénye mindenesetre szeptember 6-án, magyar idő szerint péntek hajnalban veszi kezdetét a Chicago Bears és a Green Bay Packers összecsapásával.