Dacára az állami közreműködőknek és a magyar gazdaság legjelesebb szereplőinek, a vártnál problémásabban sikerült csak bejegyezni a Budapesti Corvinus Egyetem mögött álló alapítványt, a Maecenas Universitatis Corvinit – derül ki a Privátbankár cikkéből.
A portál szerint az alapítvány nyilvántartásba vételéről hozott fővárosi törvényszéki végzésből kiderül, hogy első körben nem sikerült hibátlan alapító okiratot benyújtani, hiánypótlásra volt szükség.
„A kérelmező 2019. május 02. napján érkezett beadványában kérte a bíróságtól az általa alapított alapítvány nyilvántartásba vételét. Mivel a kérelem egyes elemeiben nem felelt meg a jogszabályok rendelkezéseinek, a bíróság 2. sz. végzésével hiánypótlásra hívta fel a kérelmezőt. A kérelmező a hiánypótlást 5. sz. alatt teljesítette, melyben kérte az alapítvány közérdekű vagyonkezelő alapítvánnyá minősítését is. A kérelmező a hiánypótlási felhívás néhány pontja vonatkozásában eltérő jogi álláspontot jelentett be, illetve tartott fenn” – áll a végzésben.
A cikk szerint a bejegyző magyar kormány képviseletében
Gál András Levente 1999 és 2002 között az akkori Oktatási Minisztériumban dolgozott miniszteri biztosként, később közigazgatási államtitkárként, majd 2010 és 2011 között a Közigazgatási és Igazságügyi minisztérium közigazgatási államtitkára volt. Ezt követően, 2011 és 2012 között a Jó Állam fejlesztési koncepció végrehajtásának összehangolásáért felelős kormánybiztos volt a tárcánál. Azóta megint ügyvédi praxisát folytatja.
A vita lényege a közérdekű vagyonkezelő alapítvány esetében az volt, hogy meddig terjedhet a vagyonrendelő, illetve a kuratórium joggyakorlása az alapítvánnyal összefüggésben. A dokumentum alapján a kuratórium erős felhatalmazást kapott, az alapító jogai az alapító okirat módosítását illetően is korlátozottak.
A kuratórium elnöke egyébként Hernádi Zsolt, a MOL Nyrt. elnök-vezérigazgatója, tagja pedig Csák János üzletember, volt londoni nagykövet, Palotai Dániel, a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója, Martonyi János volt külügyminiszter és Lánczi András, a Corvinus rektora. Ők döntenek minden tartalmi kérdésben, ami a Corvinus jövőjét meghatározza. Ehhez a munkájukhoz az alapítvány 600 milliós vagyonán túl rendelkezésre áll az a mintegy 10 milliárd forint is, amit a MOL és a Richter-részvények átengedésével biztosított a kormány.