A miliaria, vagyis a melegkiütés meglehetősen gyakori bőrtünet gyerekeknél, csecsemőknél, mert a hőszabályozásuk még nem olyan fejlett, mint a felnőtteké, így a hőség hatására könnyen eltömődnek a verejtékmirigyeik. Ha a meleg és nedves környezetben a baktériumok is elszaporodnak, szinte törvényszerűen megjelennek a piros foltok, a hólyagok – mondta Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza.
A felnőttkorban kialakuló melegkiütés nem feltétlenül csak a legnagyobb hőségben jelenhet meg, az is elég, ha túl szoros, nem szellőző ruhák alatt megreked az izzadtság. A melegkiütések gyulladásos formáját miliaria rubrának hívják és többnyire viszkető, duzzadt, vörös pattanás formában jelenik meg. A nem gyulladásos típusa, a kristályos miliaria főként a háton, a vállon, a mellkason, a hónaljban alakul ki, és egy folyadékkal töltött hólyagocskák formájában jelentkezik. Ezek nem viszketnek, nem pirosak, és ha kipukkantjuk, elvakarjuk őket, vízszerű folyadék távozik belőlük. Jellemzően gyorsan elmúlnak, különösen, ha szabadon hagyjuk a testfelületet.
Napallergia sokféle formában jelentkezhet: lehet csupán piros folt, pattanás, de akár csalánkiütésként is megjelenhet. Sokszor csak a fénynek kitett testrészeken alakul ki, de valódi allergia esetén az egész testet elboríthatják az égő viszkető kiütések. Jele lehet a felhólyagosodó bőr is, de a leégéssel szemben, hámlás nem jelentkezik, visszamaradó foltos elváltozással viszont járhat – tette hozzá a bőrgyógyász.
Melegkiütés esetén már az is segít, ha könnyű, szellős öltözékre váltunk és minél többet hagyjuk szellőzni a bőrt. Ha nem múlik el magától a kiütés, az orvos általában cinktartalmú rázókeveréket ír fel. Ezzel enyhíthető a gyulladt típus okozta viszketés, égő érzés is, és ki lehet próbálni hintőporos enyhítést is. Ha a kínzó tünetek alapján úgy tűnik, elszaporodtak a baktériumok, helyi antibiotikumos kenőcs használatára is szükség lehet. Napallergiát gyulladáscsökkentő, hűsítő készítménnyel, súlyosabb esetben antihisztamin tartalmú gyógyszer szedésével lehet kezelni.