tenisz;

- Háború indult a fehér asztalnál: alaposan átalakul a profi férfi teniszezők érdekeinek képviselete

Nemcsak a hazai teniszéletben van két egymással teljesen ellentétes álláspont és értékrend, ugyanis a profi férfi teniszezők első számú érdekképviseleti szervezetében (ATP) is jelentős csatározások zajlanak.

Az ATP igazgatótanácsának hat tagja van: a vezérigazgató mellett az amerikai tornák felelőse, az európai versenyek igazgatója és egy általános, nemzetközi versenyekért felelős vezető, továbbá két embert delegálhat a Játékostanács.

Az elmúlt hónapokban közülük ketten is távoztak, Justin Gimelstob még múlt novemberben verte meg ököllel egyik barátját, amiért később a bíróság bűnösnek találta. Gimelstob – aki vegyes párosban kétszeres Grand Slam-győztes – kénytelen volt lemondani tisztségéről. Ezt követően az ATP Játékostanácsa és Bizottsága úgy döntött, nem hosszabbítja meg az elnök Chris Kermode szerződését, aki így szeptembertől már nem folytathatja a munkát.

A döntés ugyanakkor nem mindenkinek tetszett, ezért a wimbledoni bajnokságot megelőzően a Játékostanács több tagja – Robin Haase, Szerhij Sztakovszkij, Jamie Murray – lemondott, ez pedig lehetővé tette, hogy újra beválasszák a testületbe Roger Federert és Rafael Nadalt. Korábban mindketten dolgoztak már a szervezetben, amelyet az elmúlt időszakban sokat kritizáltak, ugyanis kevesellték a munkáról szóló kommunikációt, és Kermode lemondatásával sem értettek egyet.

„Megbeszéltük Rogerrel, hogy együtt vállaljuk a felkérést. Mindketten azért fogunk dolgozni, hogy hasznára legyünk a tenisznek, és talán lesz is néhány jó ötletünk, milyen irányba fejlődjön a sportág. Az elmúlt évben nem haladt minden jó irányba, nem volt megfelelő egyeztetés. A 15 évnyi tapasztalatomnak hála olyan szemszögből is látok dolgokat, ahogy más nem”– mondta Nadal.

Federer 2008 és 2014 között tagja volt a szervezetnek, s elérte, hogy a Grand Slam-döntők nézőbarát időpontban legyenek, a pénzdíjazás több támogatást adjon a verseny elején kieső játékosoknak, illetve sűríttette a doppingvizsgálatokat, mivel azt tapasztalta, hogy a legjobbakat is csak ritkán ellenőrzik.

A leköszönő Jamie Murray egy Twitter-bejegyzésben üdvözölte a két világsztár szerepvállalását, akik meglátása szerint képesnek lehetnek változtatni a dolgokon. Neki ugyanakkor elege lett a 6-7 órás tanácskozásokból, amelyeken szó sem esett a teniszről.

„Úgy döntöttem, nem pazarlom erre az időmet többé. Néhány pozícióban olyan emberek mozognak, akik hatalmat akarnak és a saját érdekeiket nézik. Ehhez nem akarom a nevemet adni. Persze akadnak emberek, akik a tenisz javát szeretnék, de sajnos ők vannak kisebbségben.”

Federer és Nadal szerepvállalása egyben azt is jelenti, hogy a svájci és a spanyol szembemegy a Játékostanács elnökével, Novak Djokoviccsal, aki közreműködött Kermode leváltásában.

„Chris jó munkát végzett, remek srác, aki jó dolgokat tett a sportágért. Egy új elnöknek meg kell tanulnia, hogy működnek a dolgok, ez időbe telik, ezalatt pedig nem fejlődik a sportág”– magyarázta Nadal.

Úgy véli, Kemode munkájának köszönhetően komoly szponzorok szálltak be a tornák lebonyolításába, így megemelkedtek a pénzdíjak.

Ezzel szemben a Djokovic vezette tömb azt vallja, hogy a plusz bevételekből nem emelkedett kellőképpen a pénzdíjazás, főleg az alacsonyan rangsorolt játékosok járnak rosszul, akik közül csak kevesen tudnak megélni a teniszből.

Nadalék visszatérésével egyfajta változás indult el, a huzavona azonban még jó ideig eltarthat a két oldal között – a marakodással viszont valaki biztosan rosszul fog járni. Az első ülést néhány nappal az augusztus 26-án kezdődő US Open előtt tartják.

A müncheniek legutóbb mindössze két ponttal előzték meg a Dortmundot.