Bioritmus;nyaralás;vércukor;vércukorszint;cukorbetegek;

Illusztráció

- Megemelkedhet a vércukorszint a leégéstől

A cukorbetegeknek melegben jobban kell figyelniük az állapotukra, mert ingadozhat a vércukorszintjük.

A nyaralni készülő cukorbetegeknek néhány dologgal tisztában kell lenniük – figyelmeztetett Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa. Fontos, hogy napozás, strandolás előtt kenjék be magukat magas faktorszámú napvédő készítménnyel, és komolyan kell venniük a figyelmeztetést: 11 és 15 óra között ne menjenek ki a tűző napra, ebben az időszakban inkább pihenjenek az árnyékban. A leégés nemcsak a melanoma kialakulásának kockázatát növeli, hanem olyan stresszt is okozhat a szervezetnek, aminek következtében megemelkedhet a vércukorszint, ami egész addig is eltarthat, amíg be nem gyógyul a bőrsérülés.

Napszúrás

Amennyiben védelem – kalap, kendő, napvédő készítmény - nélkül sokat tartózkodunk a napon, könnyen napszúrást kaphatunk, ami lázzal, hányingerrel, hányással is járhat. A nagy hőségben a cukorbetegeknek egyébként is gyakoribbak lehetnek a vércukoringadozások, de egy napszúrás miatti hányás, láz esetén nemcsak a nagy mennyiségű folyadékvesztés, hanem az étvágytalanság következtében az előírt mennyiség alá csökkenhet a szénhidrátbevitel, ami alacsony vércukorszintet eredményezhet (hipoglikémia). 

Ha olyan országba látogatunk, ahol más ételkészítési szabályok vannak, vagy nem figyelünk arra, mit iszunk (jégkocka, csapvíz kerülendő), előfordulhat, hogy a gyomrunk jelez. Ilyenkor fontos a bőséges folyadékpótlás és elektrolitbevitel. Ha a cukorbetegnek még az inzulin beadása előtt tünetei jelentkeznek, gyakori - kétóránkénti - vércukorellenőrzés mellett célszerű lehet csökkenteni az adagot., Ha a hányás az inzulin beadása után történik, fontos a megfelelő szénhidrátmennyiség bejuttatása. Amennyiben a hányás vagy hasmenés tartósan fennáll, mindenképp orvoshoz kell fordulni.

Ha a cukorbeteg étellel nem tudja bevinni a szénhidrátot, próbálja meg folyadékkal. Előfordul, hogy azt hiszi, ha nem tud enni, nincs szüksége inzulinra, pedig ilyenkor még nőhet is az igény – mondta a diabetológus. 

Évmilliárdokkal ezelőtti gigantikus frontális bolygóütközés lehet a magyarázata a Jupiter különös magjának.