Bioritmus;szúnyog;illóolaj;

- Illóolajokkal is elriaszthatjuk a szúnyogokat

Ha a bolti elfogyott vagy nem használ, illóolajokat is bevethetünk a gyérítés ellenére is támadó vérszívók távoltartására.

A boltokban kapható szúnyogriasztó szerek között - ha éppen nem fogynak el - ugyan van hatékony, ha ezeket nem tartjuk elég környezet- és testbarátnak, természetes anyagokkal is megpróbálhatjuk elijeszteni a vérszívókat. A Healthline összeállításában szerepel néhány olyan illóolaj, amelyet párologtatóba téve vagy hígítva bőrre kenve is alkalmazhatunk. 

Fontos, hogy az illóolajokat közvetlenül ne érintkezzenek a bőrrel. Általában 1 deciliter olajba vagy vízbe 1 milliliter illóolajat kell tenni. Először mindig ajánlott kipróbálni a szert a bőrünk egy kisebb felületén, majd ha 1-2 óra múlva nincs allergiás reakció, akkor használjuk az egész testünkön.

Citromos eukaliptuszolaj

Egy új kutatás szerint az a szer, amelyik 32 százalékban tartalmazza a citromos eukaliptuszolajat, több mint 95 százalékos védelmet biztosít a szúnyogok ellen mintegy három órán keresztül. Házi készítéshez 10:1 arányban kell napraforgóolajat és a citromos eukaliptuszolajat (vietnámi eukaliptusz) keverni, amit aztán – 3 éves kor felett - bőrre is lehet kenni.

Levendulaolaj

Görcsoldó, gyulladáscsökkentő, gombaölő és immunrendszer-erősítő hatása mellett, erős illatának köszönhetően rovarok ellen is bevethető. A termesztett vagy vásárolt levendula leveleit szétmorzsolva az olaját elkenhetjük a bőrön. Úgy is működik, ha az olajat száraz, tiszta rongydarabra csepegtetjük és bedörzsöljük magunkat.

Fahéjolaj

Szakemberek szerint a fahéj illóolaja képes elpusztítani a tigrisszúnyog petéit is, a kifejlett példányokat pedig elriasztja. A fahéjolajat vízben kell elkeverni, 1 deciliterbe 1 milliliternyit. A keveréket ruhára, bőrre kárpitra és növényekre is lehet fújni. Hígítás nélkül viszont ne használjuk.

Kakukkfűolaj

A fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő és a bőr vérkeringését serkentő hatásairól ismert kakukkfű még a maláriaszúnyogokat is távol tartja. Illóolajából védőolajat és spray-t is lehet készíteni. Előbbihez olíva- vagy jojobaolajat használjunk alapnak, amelynek fél deciliterébe 2 milliliternyi kakukkfűolajat kell csepegtetni. A spray-hez egy deciliter vízhez fél milliliter kakukkfűolajat kell adni. Kutatások szerint az égő kakukkfű 85 százalékos védelmet nyújt a rovarok ellen egy-másfél órán keresztül, ezért szórjunk a tűzbe néhány levelet.

Citromfű

A leveleiből készített illóolaj görcsoldó és idegnyugtató hatásáról ismert, de véd a szúnyogoktól is, nem véletlen, hogy rovarriasztó szerek alapanyagaként használják. A citromfű-illatgyertyák szintén segítenek távol tartani a vérszívókat. 

Teafaolaj

Az Ausztráliából származó teafaolaj elsősorban fertőtlenítő, gombaellenes és gyulladáscsökkentő hatásai miatt népszerű, de friss kutatások szerint a szúnyogok, a legyek és a muslincák ellen is védelmet nyújt.

Ha mégis begyűjtöttünk néhány csípést, dörzsöljük be almaborecettel, vagy tegyünk rá nyers hagymát, fokhagymát. Ezek enyhítik a viszketést, és védenek az elfertőződéstől is. Ha a csípések vérezni kezdenek, esetleg gennyes váladék keletkezik bennük, hőemelkedés alakul ki, érdemes orvoshoz fordulni, mert allergiára, fertőzésre utalhat.

Mindkét nem rosszul teljesít a megosztott figyelem terén - állapította meg egy német kutatócsoport.