A Maxar űrtechnológiai cég WorldView szolgáltatása révén olyan műholdfelvételek láthatók, amelyek szerint legkevesebb ötszáz katonai jármű parkol a Sencseni Öböl Sportközpont futballpályájának füvén, illetve a környéken.
A kínai állami média szerint a Népi Fegyveres Rendőrség elnevezésű félkatonai szervezet – a kínai „munkásőrség” - járműveiről van szó, és korábban betervezett gyakorlat folyik, aminek semmi köze a hongkongi eseményekhez. A pekingi vezetés mindazonáltal úgy fogalmazott a minap, hogy a brit gyarmati uralom alól kínai fennhatóság alá 1997-ben visszakerült városban „a terrorizmus csírái kezdenek mutatkozni”.
A hétmillió lakosú Hongkong az "egy ország, két rendszer" elve alapján bizonyos demokratikus jogokat élvez. A tiltakozók azonban úgy látják, Peking egyre növeli a befolyását, és ezzel egy időben korlátozza a hongkongi demokratikus jogokat.
A tüntetéshullám kiváltója az az időközben felfüggesztett, de egyelőre vissza nem vont a kiadatási törvénymódosítási tervezet volt, amely a bírálók szerint megfosztaná a menedékjogtól a kínai bűnüldöző hatóságok által kiadni kért személyeket. A demonstrálók a törvénytervezet visszavonása mellett Carrie Lam kormányzó lemondását, valamint a tüntetőkkel szembeni rendőrségi akciók kivizsgálását követelik. A Maxar-felvételek közzététele előtt Donald Trump amerikai elnök azt közölte egyik Twitter-bejegyzésében, hogy a hírszerzés arról tájékoztatta őt, a kínaiak csapat-összevonást hajtanak végre Hongkong mellett.
Amerikai elemzők megállapítják: Peking eddig tartózkodott attól, hogy magába a városba számottevő rendőri vagy katonai erősítést vezényeljen, illetve hogy a Népi Felszabadító Hadsereg hongkongi laktanyájában mozgósítást rendeljen el. Az ilyen lépés ugyanis egyfelől szétzúzná azt a benyomást, hogy Hongkongban érdemes befektetni, másfelől annak bizonyítéka lenne, hogy Kína vezetése az elmúlt 22 év alatt sem tudta elfogadtatni magát a hongkongiakkal.
Az AP amerikai hírügynökség mindemellett úgy tudja, hogy a hongkongi rendőrséget valamelyest megerősítették a szárazföldről jött kínai rendőrökkel, és vannak olyan feltételezések, hogy a kínai állambiztonsági szervek provokátorokat helyeztek el a tiltakozók között, akik szükség esetén gondoskodnának annak alátámasztásáról, hogy a tiltakozók erőszakos cselekményeket követnek el, ami ellen a hatóságoknak fel kell lépniük.
Kedden történt is erre utaló eset: tiltakozók egy csoportja elfoglalta a hongkongi repülőtér indulási terminálját, mire a rohamrendőrség gumibotokkal és paprikaspray-vel oszlatta fel a tömeget.