"Orbán Viktor miniszterelnök szóbeli ígéretet tett arra David Cornstein budapesti amerikai nagykövetnek egy közös repülőútjukon, hogy a bank nem költözhet az amerikai követség épülete közelébe, és a magyar titkosszolgálatok is igen szigorúak lesznek" - írja a Direkt36. Korábban szintén a Direkt36 írta meg, hogy a Nemzetközi Beruházási Bank (IIB) székházának egyik lehetséges helyszíne a Szabadság téri Tőzsdepalota volt, pont szemben az amerikai követséggel. Ennek hírére az amerikaiak attól kezdtek tartani, hogy a bankot kémkedésre használhatják.
- így viccelt az üggyel kapcsolatban a Direkt36-nak egy amerikai kormánytisztviselő, amire az IIB egyik magas rangú képviselője így reagált: „Sosem jutottunk odáig, hogy kimondjuk, tényleg beköltözünk a Tőzsdepalotába. A hely ugyanis túl nagy az igényeinknek, így valakivel meg kellett volna osztanunk.”
A Népszava legutóbbi értesülései szerint a leginkább esélyes helyszín az impozáns Lánchíd Palota, ami Közép-Európa legdrágább irodaépülete, a cechet pedig a magyar államnak kell biztosítania. Azt is lapunk írta meg, hogy Amerika mellett más államok is nyomást gyakorolnak a bank miatt a magyar kormányra.
A Direkt36 eközben megszerzett néhány dokumentumot, amiket magyar diplomaták osztogattak az elmúlt hetekben republikánus képviselők munkatársainak. Ezekben a kormányt érő kritikákra próbálnak válaszolni és azt hangsúlyozzák, hogy az IIB nem orosz, hanem EU/NATO-s tagállamok többségi részesedésében lévő nemzetközi bank, amit nemzetközi alapegyezmények szerinti diplomáciai mentesség illet meg.
De a lap azt is írja, hogy David Cornstein budapesti amerikai nagykövet biztosítékokat kapott Orbán Viktortól az IIB ügyében:
a bank alkalmazottai nem kapják meg automatikusan a diplomáciai mentességet;
a magyar titkosszolgálatok nagyon alaposan fognak vizsgálódni;
nem a Szabadság téren lesz a székház.
Orbán ígéretei nem az IIB-ről szóló törvény módosítására vagy visszavonására, hanem annak szigorú hatósági alkalmazására, illetve a két ország titkosszolgálatai közti információmegosztásra és szoros együttműködésre vonatkoznak a lap szerint. „Ha például a bank kémeket, bűnözőket, oligarchákat vagy szankció alatt lévő személyeket próbálna meg diplomáciai mentességgel behozni, az nem fog menni” – magyarázta egyikük.
Cornstein szerint egyébként az utca kétirányú: az oroszok is használhatják az IIB-t hírszerzésre, de a szövetséges magyar szolgálatok segítségével az amerikaiak a bankról gyűjthetnek információkat. A Direkt36 által megkérdezett egykori kémelhárítók szerint azonban már a korábbi magyarországi orosz jelenlét ellenőrzésére és nyomon követésére sem volt ereje és tudása a magyar elhárításnak.