A nemzetközi szövetség (FINA) szabályai szerint 31 foknál nem lehet melegebb a víz. A házigazdák ottani idő szerint reggel 7-kor indították útnak a mezőnyt, amelynek tagjai az olimpiai táv felét, 5 km-t teljesítettek, a rajt időpontjában a levegő hőmérséklete is már 30 fok felett volt.
"Ilyen extrém körülmények között még sosem kellett úsznom - mondta a célba érkezés után a 2012-es londoni játékok aranyérmese, a 35 éves tunéziai Usszama Meluli. - Az első két kilométert egész jól bírtam, utána úgy éreztem, mintha megfőnék a vízben. A tíz kilométeres versenyt jövőre az olimpián el sem szabad indítani ilyen viszonyok között."
"Büdös és koszos volt a víz - panaszkodott a női mezőnyben versenyző japán Jumi Kida. - A verseny előtt jéggel hűtöttem le a testem, hogy ne melegedjen túl a rendkívüli hőségben. Muszáj javítani a körülményeken, mert itt a sportolók egészsége is veszélybe került."
Cornel Marculescu, a FINA ügyvezetője megígérte, hogy megvizsgálják a verseny tapasztalatait.
"Megvárjuk a hivatalos írásos beszámolót a tesztversenyről, utána döntünk a további tennivalókról - jelentette ki a sportvezető. - Kiemelten fontos a sportolók biztonsága, olyan megoldást találunk, hogy senkinek az egészsége ne legyen veszélyben. Elképzelhető a korábbi rajt, akár hajnali 5-kor is, de az sem kizárt, hogy másik helyszínt keresünk a versenynek."
"Magyar sportoló nem volt Tokióban, így nincsenek közvetlen információink a körülményekről - tájékoztatta a Népszavát Csurka Gergely, a Magyar Úszó Szövetség sajtófőnöke. - A FINA nem fogja engedni, hogy a versenyzők egészsége veszélyben legyen, ezért nincs okunk az aggodalomra. Elképzelhető a hajnali rajt, de akkor sem hidegebb a víz, mint napközben, ezért az sem lenne meglepő, ha keresnének a szervezők egy másik helyszínt."