;

önkormányzati választás;Szentistván;

- Közeleg az őszi kampány: így lett szaténszalagból lejáratás

Vidéken is durvul a közélet: a Mezőkövesd melletti Szentistvánon, egy háromezer forintos rövidáru-vásárlás „robbantott” bombát.

Pusztai-Csató Adriennt nem lehet azzal vádolni, hogy lelke már ne lenne megedzve a NER kusza rendszere által: noha korábban fideszes aktivista volt, kihúzta a gyufát, amikor 2014-ben függetlenként elindult Szentistván polgármesteri székéért a Tállai András által pártfogolt kormánypárti jelölttel szemben, és kétharmados győzelmet aratott. Negligálták, nem hívták meg rendezvényekre, lehúzták a pályázatait, majd 2017-ben a képviselő-testület egy része is ellene fordult, önfeloszlatással új választást kényszerítve ki.

Ezen a volt polgármester elbukott, s még a térségből is el kellett költöznie, mert ezt követően nem kapott helyben állást: most beruházási jogászként dolgozik és a fővárosban él. Szentistváni házát azonban megtartotta, hétvégenként rendszeresen itt tartózkodik, s továbbra sem tett le arról, hogy valamilyen formában a közéletben szerepet vállaljon. Még akkor sem, ha elűzésével szinte egyidőben adóvizsgálat indult ellene, sőt, furcsa mód az ellen a háromgyermekes önkormányzati képviselő ellen is, aki korábban nyíltan kiállt mellette.

Az a feljelentés azonban még őt is meglepte, amit idén februárban a mezőkövesdi rendőrkapitányságtól kapott.

- Ebben a jelenlegi polgármester azzal vádolt meg, hogy háromezer forinttal megkárosítottam az önkormányzatot, amikor tavaly ősszel egy mezőkövesdi rövidáru boltban úgymond a falu kontójára, de saját céljaimra apróságokat vásároltam – kezdi a történetet Pusztai-Csató Adrienn. Az ügy megértéséhez három évet vissza kell ugrani az időben: 2016. november 30-án még polgármesterként 76 200 forint értékben vásárolt itt méteráru anyagot az önkormányzat által közfoglalkoztatásban működtetett kéziipari manufaktúra számára, a boltban azonban akkor nem volt elegendő alapanyag, így ígéretet kapott arra, hogy még rendelnek belőle. Emiatt a boltban - papíron - maradt egy későbbiekben levásárolható keret. Két évvel később, tavaly októberben, immáron nem polgármesterként, hanem magánszemélyként, vásárolt ugyanott: a karácsonyi csomagoláshoz szerezte be a szalagokat. - Az eladó kifejezetten sajnálkozott, hogy már nem vagyok polgármester, mire mondtam neki, hogy az élet már csak ilyen, fizettem, és eljöttem.

Ehhez képest derült égből villámcsapásként ért a feljelentés, ami szerint a szentistváni polgármesteri hivatal egyik alkalmazottjának, aki pár nappal utánam járhatott az üzletben, ugyanez az eladó azt mondta, hogy én nem fizettem ki ezt az összeget, hanem úgy tettem, mintha még mindig én volnék a polgármester, és azt kértem, vonja le a pénzt az úgynevezett hivatali kontóból – idézi fel a volt polgármester a feljelentésben foglaltakat. Ez az alkalmazott, aki ma már vezetői állásban van a faluban, azonnal megosztotta a hírt a polgármesterrel, majd a képviselő-testülettel, de furcsa mód Szentistván polgármestere több hónapot várt a feljelentéssel, azt csak idén februárban kézbesítették Pusztai-Csató Adriennek.

- Bizonyára kiszámolták, hogy a bírósági nyári szünettel is kalkulálva ez a „lopási ügy” elhúzódik egészen őszig, s ha netán arra vetemednék, hogy ringbe szállok a választásokon, véres rongyként hordozzák majd körbe a rendőrségi papírokat – mondja. - Felszólítólevelet is küldtek, hogy fizessek meg 3000 forintot, mert megkárosítottam a falut. Ezt a levelet közzétettem a közösségi oldalamon, mire rengetegen elutaltak egy-egy forintot a polgármesteri hivatal számlájára, jelezve az eljárás pitiáner mivoltát. Úgy tudom, nekik a hivatal „téves utalás” megjegyzéssel visszaküldte a pénzt – teszi hozzá.

Talán sikerült volna tényleg lejáratniuk, ha a sors és a szerencse nem szegődik a volt polgármester mellé, aki kálváriáját közzétette a közösségi oldalán.

- Jelentkezett a Facebook-posztomra egy fiatalember, aki egy ideje Németországban dolgozik, hogy ő is ott volt a boltban, hallotta a párbeszédemet a boltossal, s azt is látta, hogy kifizettem az árut, s hajlandó ezt a bíróságon is megerősíteni. A tárgyaláson ráadásul kiderült, hogy az eladó rendkívül rosszul lát és rosszul is hall, mind ő, mind a polgármester ellentmondásokkal teli tanúvallomásokat tett, így végül június végén jogerősen megszüntették az eljárást ellenem. A bíróság pedig egyértelműen kimondta az ítéletében, hogy az önkormányzatot nem érte semmilyen kár, hiszen Dobóné Koncz Judit polgármesternek hiánytalanul kiadott minden árut a rövidáru üzlet a korábbi befizetés fejében - mondja Pusztai-Csató Adrienn.

Szavai szerint az esetnek több tanulsága is van. Egyrészt üzeni: a NER arra neveli a fiatalokat, hogy ha a politikai ármánykodásaikban részt vesznek, akkor érvényesülhetnek – lásd az ügyet kipattantó alkalmazott, aki időközben vezetővé avanzsált. Másrészt az is tanulsága az esetnek, hogy még e rendszeren belül is akadnak olyanok, akik a kényelmetlenségeket is vállalva mégiscsak az igazság oldalán állnak: ilyen volt a tanúvallomás miatt Németországból saját költségén hazabumlizó szemtanú. Lapunk kereste Szentistván polgármesterét is, de nem válaszolt a kérdéseinkre.

Semmi garancia sincs arra, hogy az új szakmatanulási rendszer a kormány szándékainak megfelelően átláthatóbb és rugalmasabb lesz.