hozam;

- Hozamvadászok

Hozamvadászok raja lepte el Magyarország bankjait tavaly novemberben. Legalábbis így vélekedett a közgazdászként ugyan közepes, ám pártkatonaként jeles bizonyítványt kiérdemlő Varga Mihály. A pénzügyminiszter nem kevesebbet állított, mint hogy azoknál, akik - az egyébként  kiválóan működő -  lakás-takarékpénztárak állami támogatásának teljes megvonását megelőző napokban még, hosszadalmas sorállásukat követően, sikeresen kötöttek szerződést, sok esetben nem lakáscélú, hanem spekulatív célok érvényesültek. Értelmezése szerint amikor sokan, tömegesen próbálnak egy 30 százalékos állami támogatást igénybe venni, akkor azt nem feltétlenül lakásfelújításra akarják felhasználni, csak a magasabb hozam elérése a nem titkolt céljuk.

Most tekintsünk el attól, hogy világszerte - így a környező országokban is Ausztriától Csehországig - hosszú évtizedek óta eredményesen működik ez a rendszer. Ennél lényegesebb, hogy az összegyűjtött pénzt kizárólag, számlával bizonyítottan lakás célra lehet felhasználni. Nem mellesleg az adóköteles finanszírozás révén az ingatlanvagyon értéke növekszik. Függetlenül attól, hogy a szerződést a konstrukció indulásakor vagy éppen annak végóráiban kötötték meg. Spekulációról, hozamvadászatról, tehát szó sem lehet. Korántsem véletlen, hogy a jogaikkal élők közül senki ellen sem alkalmaztak semmiféle szankciót. Törvénysértésre sem sikerült bukkanni, igaz hogy Varga Mihály sugallata ellenére ilyesmit nem is kerestek.

Noha 903 esztendeje Könyves Kálmán király bölcsen kijelentette, hogy boszorkányok pedig nincsenek, de ilyen határozottan már korántsem mernénk azt állítani, hogy 2019-ben hozamvadászok sincsenek. Sőt nem csak, hogy vannak, de a lakástakarék adta kedvezmények igénybe vevőitől eltérően olyanok, akik az állam éberségét kijátszva két csúcsra járatott kommunikációjú konstrukció, az agyonreklámozott családvédelmi és a gazdaságvédelmi akcióterv egy-egy termékének kamatkülönbségeit kihasználva valóban spekulálnak. Az elérhető nyereség kiszámolása nem egyszerű, de a spekulációnak ebben az esetben is ára van, még ha az nem is pénzben, hanem a befektetett szellemi energiákban és a ráfordított időben mérhető.

A babaváró hitel még csak egy bő hónapja igényelhető, de a bankoknak is feltűnt, hogy a házaspárok többsége a maximálisan adható 10 millió forintos, szabad felhasználású, fedezet nélküli kölcsönt igényli. Amit bármilyen célra - kontroll nélkül - felhasználhatnak, ráadásul az első öt évben a kedvezményes kamatokat is az állam állja. A spekuláns nem sokat teketóriázott a 10 millió forintot - az óvatosabbja esetleg néhány millióval kevesebbet - úgy ahogy van, a babaváró hitel kamatát felülmúló, júniustól kapható szuperkötvény megvásárlására fordította, aminek adómentes kamata öt év alatt felülmúlja már a baba megszületése híján fizetendőt. Ha pedig világra jönnek a babák, akkor még nagyobb nyereséget zsebelhetnek be az ingyen pénzből.

Ez az igazi hozamvadászat. A költségvetés kárán való gazdagodás mintaesete.