„Fucsovics Márton, a legmagasabban jegyzett magyar teniszező pályára lép az ukránok elleni budapesti találkozón szeptemberben. Ennek köszönhetően a magyar csapat a legerősebb összeállításban szerepelhet, a magyar szurkolók pedig hosszú idő után újra láthatják Marcit hazai pályán versenyezni” – jelent meg a Magyar Tenisz Szövetség hivatalos honlapján egy rövid közlemény arról az egyébként valóban fontos döntésről, amely hónapok óta a meghatározta a sportág mindennapjait. A kiegyezés részleteit nem osztotta meg a szervezet a szurkolókkal, csupán a főszereplő, a legmagasabban jegyzett magyar teniszező néhány mondatával illusztrálta. Eszerint Fucsovics szeretne segíteni a csapatnak azért, hogy jövőre a világbajnokságon indulhasson. Ugyanakkor elismerte, az olimpiai kvalifikáció is fontos szempont volt a döntésében. „A siker érdekében előre kell tekintenem és csak az előttem álló feladatokra koncentrálok” – idézte a közlemény Fucsovicsot.
Az elnök, az egy éve hevesen támadott Szűcs Lajos hasonlóan optimistán fogalmazott: „A visszatérése mindenképp előrelépést jelent, és reméljük, hogy a közte és a szövetség közötti fennmaradó további nyitott kérdéseket is sikerül megnyugtatóan rendeznünk. Úgy gondoljuk, hogy a magyar tenisz elsődleges érdeke, hogy a legjobb hazai játékos játsszon a nemzeti csapatban, és örülünk, hogy a visszatérésével új időszámítás indulhat e tekintetben is. A szövetség reméli, hogy a Davis-kupa-válogatott, illetve Marci olimpiai kvalifikációs tervei is sikerrel járnak majd” – kommentálta a döntést Szűcs Lajos elnök.
A nagy kiegyezésre rálátó forrásunk szerint azonban szó sincs kibékülésről vagy egymásra találásról: névtelenséget kérő informátorunk (aki azért ragaszkodott az inkognitóhoz, mert munkakapcsolat fűzi a jelenlegi vezetéshez) elmondta: csak kívülről tűnhet váratlannak vagy meglepetésszerűnek a baráti hangvételű közlemény. A megbeszélések, egyeztetések hónapok óta zajlottak, ám a felek nem jutottak közelebb a megoldáshoz. A korábban fennálló problémák, amelyek Fucsovics forradalmához vezettek, továbbra is aktuálisak.
A korábbi mobilpálya-építések és egyéb kiadásokat a Számvevőszék is ellenőrzi, tudniillik a több milliárdos állami támogatás törvényes felhasználásával kapcsolatban kérdések fogalmazódtak meg.
A megannyi bizarr ügy ellenére az elnök országgyűlési képviselői megbízatása mégis elég erős érv volt ahhoz, hogy a sportág ne tudjon egységesen felsorakozni a változást akarók mögé. Legalábbis a legutóbbi közgyűlésen megerősítették hivatalában a fideszes Szűcs elnököt.
Ahogy informátorunk fogalmazott, ez szimplán egy érdekek mentén kötött megállapodás, amely egyelőre mindkét félnek jó. „Fucsovics mindig is szeretett Davis Kupa-meccseket játszani, szó sem volt arról, hogy azért mondta le a válogatottságot, mert nem akarta volna a magyar színeket képviselni. Kizárólag azért döntött akkor úgy, mert nem kívánt ezzel a vezetőséggel tovább együttműködni.” Kérdés persze, hogy ha nem változott érdemben semmi, akkor mi végre a megállapodás?
A kompromisszumra azért volt szükség, mert Fucsovics szeretne az olimpián játszani, erre pedig a szövetség nevezheti be. A közlemény sem azt állítja, hogy minden rendben lenne, csupán azt: Fucsovics a következő feladatokra koncentrál, az elnök pedig csupán reményét fejezte ki, hogy a „további nyitott kérdéseket” sikerül megnyugtatóan rendezniük. Kizárólag szakmai döntés született, mondta forrásunk, aki leszögezte: Fucsovics azt tette, amit profi sportolóként tennie kellett.
Kérdésre, hogy akkor elbukott-e Fucsovics forradalma, informátorunk megjegyezte: átmeneti tűzszünet következik, pláne hogy a szövetségi adminisztráció érezhetően megnyugodott attól, hogy a 2020-as tisztújításig mindenképpen hivatalban maradhat. Kirakat megállapodás született, hiszen semelyik fél nem mondta ki, hogy mostantól vált vállnak vetve hasítanak, csak jól fésült diplomataként elmaszatolták a nézetkülönbségeket.
Hogy mennyire mindenek felett álló prioritás volt a szövetségnek Fucsovics visszacsábítása, azt jelzi: a másik magyar éljátékost, Babos Tímeát vagy menedzsmentjét eddig meg sem keresték, pedig ő is lemondta a válogatottságot. A párosban kétszeres világbajnok és Grand Slam-győztes teniszező szintén nyíltan deklarálta, hogy változást szeretne. Visszatérése a jelek szerint nem annyira sürgős a szövetségnek. A fontossági sorrendben Babos csak ezüstérmes lett, mivel a női FED-kupa csak 2020-ban lesz, éppenséggel Budapesten. Alighanem úgy gondolták, addig bőven lesz idő a női éljátékost is leszalámizni.