MTA;Maróth Miklós;

Maróth Miklós Orbán Viktorral

- Maróth Miklós: "a magyar munkaerkölcs az akadémián is érezteti hatását"

Nem ígéri az MTA-ról leválasztott kutatóhálózatok élére került Maróth, hogy az új rendszer jobb lesz a réginél, de azt igen, hogy megpróbálja azzá tenni.

Az MTA-ból kiszakított kutatóintézeti hálózatot felügyelő bizottság elnökének Maróth Miklóst nevezték ki; a 24.hu ennek apropóján hosszú interjút készített az orientalista tudóssal, akit Orbán Viktor miniszterelnök is a barátjaként, közel-keleti tanácsadójaként emleget olykor. Maróth szerint Orbán azt mondta, mikor rákérdezett, hogy miért teszi a kormány az akadémiai kutatóhálózattal azt, amit, hogy "több pénzt akartam nekik adni, ebből lett a baj". Az új Eötvös Loránd Kutatási Hálózat elnöke kitérő választ adott az azt firtató kérdésre, hogy vajon mitől tudná jobban a kormány, mint a legfőbb magyar tudományos testület, az MTA, hogy a tudományban mire érdemes költeni.

"Erősen remélem, hogy amint először összeülünk, azonnal feledésbe merül, kit kicsoda delegált a testületbe, s összefogva dolgozunk a magyar kutatás-fejlesztésért. Megjegyzem, a kinevezésemhez elnyertem Lovász László MTA-elnök jóváhagyását"

- fogalmazott. Hangsúlyozta, kiváló a viszony a testület kormány, illetve az Akadémia által delegált tagjai között, nem látja okát, mitől támadna most köztünk feszültség és bizalmatlanság.

"Palkovics azt mondta nekem most kedden, hogy attól a pillanattól, hogy a testületünk feláll, ő semmiféle napi ügyről nem akar tudni, hagyjuk őt békén, végezzük a dolgunkat"

- nyilatkozta Maróth arról, hogy vajon kap-e ő és a hat kormánydelegált sorvezetőt. Neki Palkovics László innovációs miniszter azt mondta, "nem szól bele kutatási témák indításába, zajló kutatások leállításába, még abba sem, hogy honnan veszünk fel munkatársakat". Maróth azt is megjegyezte:

"én olyan akadémikussal nem beszéltem, aki ne lenne híve a most zajló változásnak".

Szerinte az átalakítás kapcsán két igazság feszül egymásnak: "az akadémia azt állítja, hogy kiváló munkát végez, hiszen a térség országai közül mi vittük el a legtöbb uniós pályázatot. És ez igaz. A kormány viszont azt veti fel, hogy az újonnan csatlakozó tizenkét ország az uniós pályázatok mindössze öt százalékát szerezte meg, ami rettentő kevés. És ez is igaz". Ezért - a "kis pénz, kis foci" elve szerint - a még több eredményért még több pénzt szán kutatásra a kormány. Csakhogy, mint Maróth fogalmazott,

"a kormány lyukas hordóba nem akar vizet hordani"

"A magyar munkaerkölcs az akadémián is érezteti hatását" - magyarázta. Azt viszont nem akarta előre kijelenteni, hogy az új rendszer jobb lesz. De, mint mondta, "azt ígérhetem, hogy megpróbáljuk jobbá tenni". Arról, hogy Orbán miért akarhatta szétverni az MTA-t, azt mondta, úgy gondolja, alighanem ez Palkovics döntése volt. A miniszterelnököt az időközben ellene fordult egykori tudós támogatóitól is megvédte, azt pedig, hogy ő még mindig jóban van Orbánnal, azzal magyarázta az interjúban, hogy még sosem kért tőle semmit.

A Duna melegedése nem veszélyes az atomerőműre. Délután egyébként már két tized fokkal melegebb vízállásról tudósított az Időkép.