tenisz;

Babos Tímea és Fucsovics Márton

- Egymásra vannak utalva a teniszezők és a szövetség

Hiába hűvös a viszony a legjobb magyar teniszezők és a honi szövetség között, a tokiói nyári olimpia miatt muszáj lenne együttműködniük.

Babos Tímea a Fed Kupa-, Fucsovics Márton pedig a Davis Kupa-csapatot hagyta el tavaly nyáron. A két magyar klasszis azt kifogásolta, hogy a sportág honi szövetsége (MTSZ) nem támogatja őket megfelelő mértékben - ami nem kizárólag anyagi elismerést jelent -, majd miután a helyzet egyre inkább elmérgesedett, a játékosok az ellenzék oldalára álltak. A Tiszta Tenisz nevű csoport - melynek többek között korábbi kiválóságok, mint Markovits László, Temesvári Andrea, Kapros Anikó, Szávay Ágnes a tagjai - az MTSZ átlátható működéséért, a milliárdos támogatások pontos elszámolásáért, a fiatal tehetségek megfelelő menedzseléséért indított harcot. A csoport Szűcs Lajos szövetségi elnök és Richter Attila főtitkár eltávolítása nélkül nem érzi elérhetőnek ezt a célt. 

Csütörtökön a Tiszta Tenisz saját Facebook-oldalán Babosnak és Fucsovicsnak írt nyílt levelet, melyben azt kérte a sztároktól, hogy tegyék félre egyéni sérelmeiket és a sportág érdekében térjenek vissza a nemzeti csapatokba. Ez a kérés sokkal több holmi marketingfogásnál, és valójában az MTSZ-nek kellett volna  kezdeményezni a két teniszező visszatérését. Ugyanis a tokiói olimpiai szereplés feltétele, hogy a játékosok szerepelnek hazájuk válogatottjában és nincs vitájuk sem a nemzetközi, sem a hazai sportági szervezettel. 

Babos és Fucsovics az egyéni versenyek mellett vegyespárosban is rajthoz kívánnak állni. A nyári játékokon a világranglistán elfoglalt helyezés alapján lehet részt venni, a 2020. június 8-iki egyéni rangsorokban kell az első 56 helyet elfoglalni a részvételhez. Mivel egy országból legfeljebb négyen indulhatnak, valószínűleg még az 58-60. hely is elég lehet az olimpiai szerepléshez. Ha semmi rendkívüli nem jön közbe - például egy komolyabb sérülés -, akkor ezt a pozíciót Fucsovics meg tudja tartani, párosban pedig Babos már szinte most olimpiai résztvevőnek tekinthető a pontjainak köszönhetően. Vegyespárosban nincs külön kvalifikáció, ebben a számban azok léphetnek pályára, akik egyéniben vagy párosban a ranglista alapján biztosították helyüket a mezőnyben. 

Ez azonban nem elég a kvóta megszerzéséhez, a játékosoknak 2019-2020-ban legalább egy alkalommal a válogatott rendelkezésére kell állniuk. Ez a feltétel csak akkor teljesülhet, ha az MTSZ rendezi viszonyát a játékosokkal. A békülés azonban nem kizárólag Babosnak és Fucsovicsnak fontos, hanem az MTSZ-nek is. Az állami támogatás mértéke a Tokió utáni négy évben az olimpiai szereplés függvénye. Ha nem lesz béke a felek között és Babosék nem jutnak el a japán fővárosba, akkor a tenisz az olimpiai sportágak hazai rangsorában egészen hátracsúszik, aminek következtében jelentősen csökken az állami támogatása a következő olimpiai ciklus idejére.

"Magyarország rendezi 2022-ig 23,5 milliárdos állami támogatással a Fed Kupa döntőjét, a világ legjobb játékosai ellen léphetnek pályára a magyarok - mondta a Népszavának Babos Csaba, a világklasszis játékos menedzser-édesapja. - Ez óriási lehetőség a magyar játékosok számára. Ebben természetesen Timi is szívesen részt venne, bár ő már játszott a világ legjobbjai ellen a nemzetközi tornákon, de hazai közönség előtt egészen más érzés pályára lépni. A visszatéréséhez az első lépést azonban a szövetségnek vagy a Fed Kupa-válogatott kapitányának kell megtenni. Minket nem keresett eddig senki." 

Lapunk érdeklődött Fucsovics Mártonnál is, vajon, vele egyeztetett-e az MTSZ. A játékos menedzsmentjétől annyi válasz érkezett, hogy a teniszező az előtte álló amerikai versenyekre koncentrál, két ATP 1000-es viadal - Montreal és Cincinnati - után a US Open vár rá. Arra a kérdésünkre, hogy ősszel pályára lép-e a magyar játékos a magyar válogatottban, ennyi válasz érkezett: "ha aktuális lesz a Davis Kupa, akkor kiderül." 

Ami biztos, a Tiszta Tenisz megtette, amit az MTSZ-nek kellett volna. Jelezte a játékosoknak, hogy szükség van rájuk a nemzeti csapatban. Babos és Fucsovics a megfelelő kommunikációt is hiányolta az MTSZ részéről. Ez a történet is azt igazolja, hogy nem ok nélkül. 

Richter Attila lapunknak azt mondta, hogy a válogatottak összeállítása a szövetségi kapitányok feladata.

"A szövetségnek az a legfontosabb, hogy a legerősebb összeállítású csapat lépjen pályára" - hangsúlyozta a magyar szövetség főtitkára.

A hétvégi Magyar Nagydíj után nyári pihenőre vonul a mezőny, a csapatok pedig a négy hét szünet alatt fontos döntéseket hoznak a jövő évi pilótafelállásokat illetően.