pedagógus;Rétvári Bence;PDSZ;

- Rétvári Bence fejezze be a hazudozást!

Nyílt levelet írt Szűcs Tamás az államtitikárnak.

Nyílt levélben kéri a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke arra kéri az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkárát, ne sértse meg folyamatosan a tanárokat. Szűcs Tamás lapunkhoz eljuttatott levelét alább olvashatják.

Tisztelt Államtitkár Úr!

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete nyílt levélben fordul önhöz, amelyben felszólítja, hogy fejezze be azt a fajta kommunikációt, amelyet a csúsztatás, hazudozás, elhallgatás, összességében a manipuláció ural.

Ezzel ön és a kormány félrevezeti a magyarországi közvéleményt, elfedi a bajt, melynek következtében a magyar állampolgárok összessége nem értesül kellő időben és mértékben azokról az égető gondokról, amelyek a magyar közszféra egészének a működőképességét, így az ön által képviselt Emberi Erőforrások Minisztériumához tartozó ágazatokat is fenyegeti.

A PDSZ természetesen az oktatásban történteket követi elsődleges figyelemmel, ezért, valamint azért hogy ne lehessen azt állítani, hogy konkrétumok nélkül fogalmazzuk meg észrevételeinket, említünk néhány a pedagógusokat érintő példát. Tesszük mindezt a teljesség igénye nélkül, nem kifejtve például olyan tévedéseit, amikor a kölcsöntankönyvet ingyen tankönyvnek nevezi, az elitképzés dicséretreméltó eredményeiből pedig az oktatás helyzetének általános javulására következtet.

A PDSZ-t mint szakszervezetet elsősorban az az évek óta ismételt állítása háborítja fel leginkább, amelynek lényege, hogy a pedagóguséletpálya-modellnek köszönhetően a pedagógus pálya vonzereje folyamatosan nő, s ezt általában a bérek rendezésével valamint a pedagógusképzésekre jelentkezők emelkedő számával igyekszik indokolni.

Nyilatkozatai során ilyenkor elhallgatja, hogy a bérrendezés fedezetének jelentős részét az adta, hogy több korábbi jogcímen történő kifizetést megszüntettek. Arról is mélyen hallgatnak, hogy a pedagógus illetmények minimálbérhez kötésének ígéretét csak a 2014. választási évben érezték fontosnak megtartani, s hogy a Kjt. bértábla alá tartozó nem pedagógus munkavállalók fizetése legfeljebb a minimálbér és a garantált bérminimum növekedése miatt változott. Nagy felháborodást keltett az is, amikor 2019. május 31-én, pedagógusnap alkalmából tartott sajtótájékoztatóján egyenesen összekeverte (?) a nettó és bruttó jövedelmeket, s az utóbbiakat úgy tüntette fel, mintha ennyit vihetnének haza a pedagógusok, miközben egy kezdő pedagógus illetménye legfeljebb az úgynevezett szakmunkás minimálbér szintjén mozog. Számtalan híradásban értesülhettünk a napokban arról a „megnyugtató” adatról is, miszerint az oktatásra fordított költségek 2020-ban 50 milliárd forinttal növekednek. Államtitkár Úr! Ez egy közel 1100 milliárdos költségvetésben nagyjából annyi pénz, mint ami a kötelező átsorolások miatt bekövetkező bérek fedezetét biztosítja!

A pedagógusképzéssel kapcsolatban tucatnyi alkalommal tájékoztatta úgy a közvéleményt, hogy az életpályamodellnek köszönhetően 30 százalékkal nőtt a pedagógusszakokra jelentkezők száma. Kétségtelen, hogy a 2013-14. tanévet követő három évben valóban nőtt ez a szám, igaz, messze nem harminc, csupán alig több mint húsz százalékkal, ám mára ennek a tendenciának is vége, s az utóbbi két évben már alig haladja meg a „bérrendezés” előtti számokat. A PDSZ minden esetben, amikor ön a fenti túlzó adatra hivatkozott, azt is elmondta, hogy rendkívül veszélyes az a tény, hogy a pedagógusképzést választók 40 százaléka be sem fejezi felsőfokú tanulmányait, és a nemrégiben Szél Bernadett által kikért közérdekű adatokból az is kiderült, hogy a diplomát szerzők fele sem helyezkedik el aztán pedagógusként. Ha mindehhez még hozzátesszük azokat a PDSZ által szintén többször ismertetett adatokat, hogy a pályakezdők körülbelül 50 százaléka 4-5 éven belül elhagyja a pályát, valamint megvizsgáljuk a pedagógusok korfáját, egyértelművé válik, hogy néhány éven belül kezelhetetlenné válhat az a pedagógushiány, amely az Ön korábbi nyilatkozatai alapján nem is létezik. Igaz, ezen a véleményén egy július elején elhangzott nyilatkozatában hajlandó volt annyit módosítani, hogy idézem: a pedagógushiány „nem vészes”.

Tisztelt Államtitkár Úr!

Az ön bagatellizáló véleményével szemben a PDSZ szerint nemcsak a tanárhiány ölt mindinkább veszélyes méreteket, hanem az a kormányzati kommunikáció is, amelyet Ön vagy tudatlanságból, vagy valamely más okból szolgál, márpedig ez a magatartás előbb-utóbb visszahullik azokra is, akik így tudják, így akarják kezelni a problémákat. Éppen ezért a PDSZ arra kéri önt, hogy vagy alaposabb felkészültséggel, vagy igaz szándékokkal álljon legközelebb a nyilvánosság elé, egyoldalú, torz vagy valótlan információkkal ne sértse meg folyamatosan a pedagógustársadalmat, s ha ez nem megy, vonja le a megfelelő, a köz javát szolgáló következtetést.

Tisztelettel: Szűcs Tamás, a PDSZ OV elnöke 

Felbujtóként előre kitervelten elkövetett emberölés bűntette miatt.