Egy ember, akinek abszolúte semmi érzéke a kortárs képzőművészethez, poroltót visz haza egy galériából. A Mucsi Zoltán főszereplésével készült ironikus kisfilm ekként hirdette az Y és a Z generáció képzőművészeinek alkotásait bemutató vásárt, a ZiggY Art Fair-t, amelyet első alkalommal májusban rendezett meg a Pintér Galéria és a Resident Art. Ne légy kommersz, gyűjtsd a kortárst! – üzente néhány hónappal korábban egy másik videó, amelyben Kapa a Vörösmarty téren festve hasznosabbnál hasznosabb segítséget kap. Lakatos Márk stylist például egy sapkát nyom a fejébe, hogy úgy nézzen ki, mint Bánki Ákos képzőművész. Ez a klip a Resident Art karácsonyi képzőművészeti vásárát reklámozta.
A Resident Art név egy művészeti szolgáltatást rejt, fő profiljaként képzőművészeti sétákat szervez. Résztvevői Schneller János művészettörténész vezetésével pillanthatnak be a budapesti művészeti élet kulisszái mögé: találkozhatnak műkereskedőkkel, galeristákkal, művészekkel. Schneller János a szentendrei Art Capitalon jelenleg két kiállítás (Alpha, Paradise City) kurátora, júniusban Drozdik Orshi Orsolya korai manhattani műveiből rendezett pop-up tárlatot Bánki Ákossal az A.P.A. Galériában.
A karácsonyi vásár és a ZiggY Art Fair sikerén felbuzdulva Schneller és Bánki most nyáron sem pihen: Alsóörs és Paloznak között, Lovason augusztus 1-én képzőművészeti bázist nyit meg az egykori óvoda épületében, a Nagy Gyula Művészeti Alapítvány galériájában, illetve annak gyönyörű kertjében. A Resident Art Garten három hétig mintegy ötven alkotó több mint kétszáz művét mutatja be − és megfizethető áron (50-100 ezer forintért) árulja −, tárlatvezetéseket, koncerteket, könyvbemutatókat, pódiumbeszélgetéseket, képzőművészeti filmvetítéseket tart. (Természeten lesz a jazzpikniket szervező Homola Pincészettel is közös borkóstolásos tárlatvezetés.)
A Resident Art Garten vásárán olyan neves művészek alkotásai is megtalálhatók, mint Fehér László, Szotyori László, Wahorn András, drMáriás, vagy efZámbó István, ám fókuszában itt is az Y és a Z generáció művei állnak. – Különösen a pályájuk elején állók helyzete nehéz. Nincs még mögöttük nagyobb életmű, lehet, még műtermük sincs, se galériásuk, se vevőkörük. Sokan olyan tehetséges fiatalt ismerek, aki megérdemelte volna, hogy a pályán maradjon, de egzisztenciális okokból elhagyta azt, jobb esetben művészetközeli területen helyezkedett el – mondta el lapunknak Schneller János. – A Resident Art Gartennel ugyanakkor az is célunk, hogy a fiatalokat és a középgenerációt arra biztassuk: vásároljanak kortárs műveket. A korábbi két vásáron sok olyan emberrel találkoztunk, aki életében először vett grafikát, számozott nyomatot, fotót, festményt. Mert az ízlésére hagyatkozni és nem bánta meg.
A Resident Art Garten szándéka szerint nem egynyári kaland lesz. A jövőben szeretne kapcsolódni az Európa Kulturális Fővárosa programhoz, művésztelepet és művészeti tábort is indítana Lovason.