;

Nigéria;Boko Haram;

- Több mint hatvan halálos áldozata van a nigériai merényletnek

Legalább 65 személyt gyilkolt meg Nigériában a Boko Haram iszlamista terrorszervezet egy az ország északkeleti részén tartott temetési szertartás során.

A véres merénylet Borno szövetségi államban, Badu nevű településen történt. A helyi kormányzatot vezető Muhammad Bulama is azt közölte, a Boko Haram terrorszervezet áll a vérfürdő mögött.

Beszámolók szerint a merénylet során először tüzet nyitottak a fegyveresek a menet tagjaira, 21 személyt öltek meg. Amikor sokan igyekeztek a vérző emberek segítségére sietni, őket is célba vették, s további 44 személy vesztette életét. Beszámolók szerint a támadók közül tíz személy halt meg. Feltételezések szerint bosszúhadjáratról volt szó, két héttel korábban ugyanis a helyiek visszaverték a Boko Haram egy támadását.

Idén ez volt a legvéresebb merénylet Nigériában a Boko Haram részéről. A terrorszervezet 2009 óta összesen 20 ezer embert gyilkolt meg. Súlyos humanitárius válság is kialakult az országban, több mint kétmillióan voltak kénytelenek elhagyni lakóhelyüket. A szélsőségesek a legnagyobb port kavaró akciójukat még 2014 tavaszán hajtották végre. A terrorszervezet több mint 250 diáklányt rabolt el Chibok városából. Nemzetközi botrány kerekedett abból, hogy az akkori államfő ígérete ellenére a hadsereg külföldi segítséggel sem tudta kiszabadítani őket. Több lánynak sikerült megszöknie, később többeket elengedtek, de sok lány sorsáról mind a mai napig nincs hír.

A Boko Haram tíz éve tartja rettegésben a lakosságot, elsősorban Nigéria északkeleti részén és a határvidékeken. A nyugati kultúra terjedése ellen hozták létre. Az Iszlám Államhoz hasonlóan saját kalifátust akar létrehozni. A Boko Haram az Iszlám Állam szövetségesének hirdette ki magát. Bár Muhammadu Buhari nigériai elnök azt állítja, sikerrel vették fel a harcot a terrorszervezettel szemben, a Boko Haram rendre véres merényletekkel válaszol. Több terrorakciót hajtottak végre fegyveresei zsúfolt köztereken. Az erőszak ráadásul átterjedt a szomszédos országokra, Csádra, Nigerre és Kamerunra. 

Közös fellépésA Boko Haram ellen 2015 óta öt, egymással határos ország harcol: Nigéria, Niger, Csád, Benin és Kamerun. A közös hadműveletnek köszönhetően jelentős területeket szabadítottak fel a terrorcsoport uralma alól, de legyőzni nem tudták. Egy 8700 fős, közös, regionális haderő felállításáról 2015 tavaszán született döntés.  Felállítását az Afrikai Unió (AU) hagyta jóvá, működéséhez pénzügyi támogatást kért az ENSZ Biztonsági Tanácsától. Az európai államok közül Franciaország jelezte, hogy fegyverekkel, hírszerzési információkkal és logisztikai eszközökkel segíti a Boko Haram elleni összefogást. Amerikai hírszerzési becslések szerint a terrorszervezetnek 4-6000 elszánt harcosa van, de rendkívül megnehezíti az ellenük folyó küzdelmet az, hogy élő pajzsként használják a civileket.

Gépágyúkkal és lézerekkel vadászna az euró-milliárdokba kerülő francia műholdraj az ellenségre.