Törvénysértő volt, ahogy az első -és másodfokú bíróság óvadékot szabott ki a Hableány tragédiája ügyében indított büntetőeljárásban a baleset miatt meggyanúsított Jurij C. ukrán hajóskapitánynak - mondta ki a Kúria helyt adva ezzel a Polt Péter legfőbb ügyész törvényességi felülvizsgálatának, amit a gyanúsított szabadlábra helyezése ellen nyújtott be. A tárgyaláson Jurij C. nem vett részt.
Törvénysértő volt az első és másodfokú határozat, mivel a terhelttel szemben úgy rendelt el bűnügyi felügyeletet, hogy annak törvényi feltétele nem volt meg – állapította meg a Kúria. Ráadásul az első és másodfokú bíróság annak ellenére is óvadék mellett szabadlábra helyezte a kapitányt, hogy közben elfogadta az ügyészség letartóztatás fenntartását kérő indokait.
Ugyanakkor a mostani Kúria-döntésből nem következik, hogy Jurij C.-nek vissza kellene mennie a börtönbe, mivel a Kúria döntése elvi jelentőségű, a kapitánnyal szemben korábban hozott bírósági döntés pedig jogerős. A Kúria döntése nyomán csak a terhelt javára lehet eltérni a korábbi, jogerős döntéstől. Ugyanakkor a Kúria indoklásában utalt rá: az ügyész indítványozhatja az őrizetbe vétel újbóli elrendelését.
Mint arról beszámoltunk, pontosan két hónapja, május 29-én egyelőre pontosan tisztázatlan okokból a Dunán hegymenetben, nagy sebességgel érkező 1500 tonnás Viking Sigyn szállodahajó a Margit híd pillére alatt utolérte, majd felborította a kis méretű kirándulóhajót, fedélzetén két fős személyzettel illetve 33 utassal. A hideg, áradó vízben a balesetet csak heten élték túl, az utolsó áldozatot, egy dél-koreai nőt még mindig keresnek.
Az ügyben a hatóságok a Viking Sigyn 64 éves kapitányát, az ukrán Jurij C.-t vízi közlekedés halálos tömegszerencsétlenséget okozó veszélyeztetés vétségével gyanúsították, majd május 31-én az ügyészség elrendelte Jurij C. előzetes letartóztatását. A Budai Központi Kerületi Bíróság június elsején úgy döntött, hogy Jurij C. 15 milliós óvadék mellett szabadon védekezhet, ugyanakkor Budapestet csak külön engedéllyel hagyhatja el, illetve elektromos nyomkövetővel szerelték fel. Ezzel szemben az ügyészség fellebbezést nyújtott be. A Fővárosi Törvényszék (FT) végül június közepén csak annyiban szigorított, hogy Jurij C.-nek heti két alkalommal kell megjelenni a nyomozók előtt.
Könnyen elillanhat
Az ügyészség szerint azonban Jurij C. szabadlábra helyezése törvénysértő volt, mivel a kapitánynak Magyarországon nincs bejelentett lakhelye, azaz a hatóságok nehezen érik el, Európában jelentős helyismerettel bír, továbbá az igazságügyi szakértő megállapította, hogy a a kapitány mobiltelefonjáról több mindent töröltek a baleset után. Ráadásul a kapitányt súlyos, 2-8 évig terjedő szabadságvesztés fenyegeti, ami elég komoly büntetés ahhoz, hogy megpróbáljon elszökni előle, pláne úgy, hogy Ukrajnából a kiadatás meglehetősen problémás. Ezek alapján a Legfőbb Ügyészség indítványozta, a Kúria állapítsa meg, hogy a BKKB illetve az FT törvénysértően fogadta el az indítványt és rendelte el az óvadékot.
Tóth M. Gábor védőügyvéd, a Budapesti Ügyvédi Kamara elnöke felvetette, hogy Jurij C.ből „közellenséget” csináltak, így utalt arra, hogy a sajtóban számos, azóta valótlannak bizonyult hír jelent meg, így a BRFK nyomozói sorra cáfolták, hogy Jurij C. ittas lett volna, vagy éppen szelfizett volna a telefonjával a baleset idején. Szerinte az sem igaz, hogy a mobiltelefonról adatokat töröltek volna le, mivel szerintük a szakértői vizsgálat tisztázta, hogy a baleset idején nem is volt használatban Jurij C. telefonja, azaz a utólagos adattörlés nem a balesettel illetve a büntetőüggyel kapcsolatban történhetett.