Az amerikai elnök saját győzelmét ünnepli a volt különleges ügyész képviselőházi meghallgatását után, legfőbb politikai ellenfele, a kongresszusi demokrata többség pedig még nem lát lehetőséget a nyílt összetűzésre. Donald Trump egyszerűen „nevetséges kacsának” nevezte Robert Mueller vizsgálatát. Szerinte ugyanis kudarcot vallott, hogy bebizonyítsa, a 2016-os elnökválasztás előtt kampánycsapata összejátszott az oroszokkal. A volt különleges ügyész viszont azt állapította meg, az orosz kormány szisztematikusan beavatkozott a választásba, de nem találtak a vádemeléshez elegendő bizonyítékot. Ahhoz sem, hogy Trump – immár elnökként - akadályozta volna a vizsgálatot, de ennek vádja alól nem mentette fel őt. A szerdai eseményekre azonban Trump úgy reagált, hogy megismételte, „boszorkányüldözés" folyt ellene.
Ennél még sokatmondóbb, hogy az elnök úgy vélte, ez „lesújtó nap” volt a demokratáknak. Abból a szempontból igaza is van, hogy egyelőre valóban nem látnak lehetőséget az elnök alkotmányos felmentésére irányuló eljárás (impeachment) megindítására. Ezt elismerte Nancy Pelosi házelnök is, aki a jelek szerint meg akarja várni, hogy hatékonyan léphessenek fel az elnök ellen. Bár majdnem száz demokrata képviselő újra szorgalmazta, hogy indítsák meg a folyamatot, Pelosi türelemre intette őket. Azt mondta, erős bizonyítékokra van szükségük, hiszen a republikánus többségű szenátus kemény ellenfélnek ígérkezik ebben a küzdelemben.
Trump eközben arra is utalt, hogy a meghallgatás és az elmozdítására irányuló kísérletek vissza fognak ütni a jövő évi elnökválasztáson. És valóban ez a lényeg. Az elnök már hetek óta megindította kampányát újraválasztásáért és most joggal érzi úgy, hogy mindez sikerrel kecsegtet. Nyilván nem véletlen, hogy Robert Mueller meghallgatása után azonnal újabb frontot nyitott a – még egyszer megismételjük: demokrata többségű – kongresszussal szemben. Korábbi ígértéhez híven megvétózta ugyanis azokat a határozatokat, amelyek tiltják a Szaúd-Arábiának és az Egyesült Arab Emírségeknek történő fegyvereladásokat. Azzal érvelt, hogy ez veszélyeztetné az Egyesült Államok partneri kapcsolatait, mi több, "meggyengíti globális versenyképességét". is.
A képviselőház a múlt héten, a republikánus többségű szenátus pedig még júniusban fogadta el a határozatokat a két közel-keleti szövetségesnek szánt fegyvereladások megtiltásáról. A szenátusban republikánus politikusok is csatlakoztak a határozatokat megszavazó demokratákhoz. Fő érvük az, hogy Rijád az amerikai fegyvereket használja a civilek ellen a jemeni háborúban. Utaltak azonban a rendszerkritikus szaúdi újságíró, Dzsamál Hasogdzsi tavaly októberi meggyilkolására. Ez ugyanis a szaúdi trónörököshöz közelálló tanácsadók irányításával történt. A kormányzat májusban hagyta jóvá a mintegy nyolcmilliárd dollár értékű fegyvereladást, a kongresszus viszont saját hatalmának korlátozásaként értékelte a Fehér Ház lépését.
Ez az ügy persze csak apró – bár drága – momentum az elnök és a demokraták közötti küzdelemben. A tét a jövő évi győzelem. S miután a demokrata elnökjelöltségért egyelőre több mint húszan versengenek, a csatát ellenzéki részről a képviselőház vezetése irányítja. Nem véletlen, hogy Jerry Nadler, a képviselőház igazságügyi bizottságának demokrata párti elnöke a szerdai meghallgatás után jelezte, a bírósághoz fordulnak, mert meg akarják ismerni Robert Mueller teljes jelentését, amire eddig nem volt alkalmuk. Egy másik demokrata, Adam Schiff, a hírszerzési bizottság vezetője pedig arról beszélt, erősíteni kell a védelmet, hiszen az oroszok várhatóan a következő elnökválasztás folyamatába is beavatkoznak majd. Szerinte az sem kétséges, hogy Trump oldalán.
Hiába érzi tehát az elnök úgy, hogy a teljes diadal felé vezető jelentős győzelmet aratott szerdán, a demokraták ugyancsak elszántak. Jelenleg azonban még egyikük sem lehet biztos a sikerben.