A Comói-tó melletti Cadenabbia városkába szervezett konferenciát július elején a Német Kereszténydemokrata Néppárthoz (CDU) tartozó Konrad Adenauer Alapítvány. A rendezvény hivatalosan a Deutsch-ungarischer dialog címet viselte, valójában azonban a Népszava információi szerint a Fidesz és a CDU között tavaly óta tartó úgynevezett „strukturált párbeszéd” egy újabb állomása volt. Ezt, mint korábban megírtuk, a felek azért kezdeményezték, mert a CDU-ban úgy látják, Orbán Viktor egyre unió-ellenesebb politikát folytat, a korábbi jó viszony rég a múlté, de a helyzet még menthető. Ezért a „strukturált párbeszéd” keretében időről-időre összeül a két párt delegációja: minden vitás kérdést igyekeznek nyíltan megvitatni, de ha az látszik, hogy nem tudnak közös nevezőre jutni, akkor egyszerűen továbblépnek egy másik témára.
A módszer egyelőre döcögve működik. Amikor februárban Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Balog Zoltán volt humánminiszter járt Berlinben „strukturált párbeszéden” többek között a Juncker-ellenes plakátok miatt, azt írtuk, maga Annegret Kramp-Karrenbauer CDU-elnök is úgy vélekedett, hogy „ami nem megy, nem kell erőltetni”. Most Észak-Olaszországban Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár, Hende Csaba fideszes országgyűlési képviselő és Balog Zoltán képviselte a magyar kormánypártot. Úgy tudjuk, a korábbiakhoz képest nyugodtabb légkörben tárgyaltak, de azért még mindig távol van a Fidesz attól, hogy elmondhassa: rendezte a vitás ügyeit a CDU-val. Főleg, hogy egy német forrásunk azt mondta: sem a pártban, sem a német kormányban nem értik, mi Orbán Viktor EU-politikája, máig nem léptek túl a Juncker-plakátokon és már Angela Merkel sem bízik a magyar kormányfőben. Ettől függetlenül német és magyar forrásaink is úgy látják, a Fidesz-CDU viszony „még reparálható”, és ha ez sikerül, akkor az gyakorlatilag egyet jelentene a Fidesz tagságának megőrzésével is az Európai Néppártban.
Érdekes, de egyáltalán nem meglepő módon jelenleg a CDU testvérpártjával, a Bajor Keresztényszociális Unióval (CSU) sokkal rosszabb a Fidesz viszonya. Információink szerint emiatt a két párt egyébként szokásos éves találkozójára nemrég a bajor fél nem volt hajlandó miniszteri szintű delegációt küldeni, így a bajorországi megbeszélés mindkét részről a lehető legalacsonyabb szinten zajlott. Ennek elsősorban az volt az oka: Orbán Viktor nem támogatta, sőt gátolta, hogy Manfred Weber, az Európai Néppárt CSU-s frakcióvezetője legyen az Európai Bizottság új elnöke. A másik súlyos anomáliát a CEU ügye okozza, hiszen Weber és a CSU is közvetítő szerepet vállalt a Müncheni Műszaki Egyetem bevonásával. Amikor a két intézmény együttműködési megállapodást kötött egymással, azt sokan – bajor részről mindenképpen – egyfajta garanciaként kezelték arra, hogy a Közép-Európai Egyetemnek nem kell elköltöznie Budapestről. Nem így történt, ami újabb bizalmi válságot okozott Orbán Viktor és a CSU kapcsolatában. Egy német forrásunk szerint egyelőre senki nem látja, hogy ez a kapcsolat hogyan lenne javítható. A CSU-nál komoly magyar gesztusokat várnak, de erre Orbán Viktor egyelőre nem hajlandó.