Sokadszor is kiderült - ezúttal egy parlamenti írásbeli kérdésre adott válaszból -, hogy ha piaci, nagyvállalati érdekekről van szó, az Orbán-kormánynak esze ágában sincsen az EU-val is szembeszállva nemzeti szabadságharcot vívni a magyar emberek biztonságáért. Sőt, ilyenkor mintha messzemenőkig egyetértene az Európai Unió és Magyarország.
- fordult írásban Szél Bernadett az agrárminiszterhez, Nagy Istvánhoz, és mint a 24.hu észrevette, hétfőn választ is kapott kérdésére.
Ami a glifozátot illeti, a gyomirtó 2015-ben "valószínűleg rákkeltő az emberek esetében" besorolást kapott az ENSZ alá tartozó Egészségügyi Világszervezet Nemzetközi Rákkutatási Ügynökségtől. Magyarországon jelenleg mégis ez a legtöbbet használt növényvédőszer-hatóanyag, éves szinten hozzávetőleg 1400 tonna fogy belőle. A kismamák szervezetében is kimutatható glifozát a méhlepény- és embrionális sejtek programozott és nem programozott sejthalált válthat ki, ami pedig összefüggésben lehet a meddőség kialakulásával. Szél ezért kérdésében tényként kezeli:
A mezőgazdasági vegyszerek használatának következményei közt szerepel nők esetében a policisztás ovárium-szindróma (PCOS) valamint az endometriózis gyakoribbá válása, a spontán vetélés, méhen belüli magzati halál és a koraszülés, illetve a nemiség fejlődésének rendellenessége.
Vannak ugyan a glifozát ártalmatlanságát bizonyító kutatások is, de - mint arra a 24.hu felhívja a figyelmet - azokat a vegyszert gyártó óriásvállalatok, a Bayer és a Monsanto finanszírozta. Az Európai Unió – Magyarország szavazataival - 2017. november 27-én mégis megszavazta a glifozát 5 éves uniós újraengedélyezését, korlátozások nélkül. A magyar kormány választhatna külön utat, Ausztria például már lépett, és betiltotta a glifozátot. De nem ez a helyzet.
Nagy István válaszában lényegében a brüsszeli döntéshozók bölcsességét méltatva kiállt a glifozát további használata mellett, letagadva az annak veszélyességét bizonyító, és még az ENSZ számára is meggyőző tudományos kutatások létét is. A kérdést legközelebb 2022-ben veszi elő az EU, addig falhatjuk a növényvédőt, és ha addig a gyermektelen párok nagyon unatkoznának, a glifozáttól elpusztuló méhek számolgatásával üthetik el az időt.