új technológiák;digitalizálódás;

- A digitális jövő rajtunk múlik

A technológiai innovációk hatalmas lehetőséget jelentenek az Egyesült Nemzetek Szervezetének, hogy felgyorsítsa a békéért, a fenntartható fejlődésért és az emberi jogokért végzett munkáját. A tudományos haladás segít a halálos betegségek gyógyításában, a növekvő népesség táplálásában, elősegíti a gazdasági növekedést, valamint eddig soha nem látott módon köti össze az üzleti világot, a közösségeket, a családokat és a barátokat világszerte. Nagy lehetőséget rejtenek magukban az olyan gyorsan fejlődő területek, mint a mesterséges intelligencia és a biotechnológia, amelyek elősegítik a jóllét növekedését és a globális kihívások innovatív megoldásainak megtalálását.

A változás jelentős ütemben zajlik. Az új technológiák példa nélküli gyorsasággal kerülnek át a laboratóriumokból a globális használatba. A ma létező összes adat több mint 90 százalékát az elmúlt két évben hozták létre. Ahogy egy vezető szakértő nemrég nekem mondta, a már most fénysebességű fejlődés ellenére a jövő fejlesztései már soha nem lesznek olyan lassúak, mint amilyenek ma.

A legtöbbet kell kihoznunk ezekből az életmentő és életminőséget javító technológiákból. Ugyanis miközben a világ a fenntartható fejlődési célok megvalósítására törekszik, addig a digitális technológiák különösen nagy segítséget jelenthetnek azokon a területeken, amelyeken a leginkább lemaradásban vagyunk. Olyan megközelítéseket kell alkalmaznunk, amelyek minden érintett felet bevonnak. Ezen felül komoly lépéseket kell tennünk a nők jelentős részvételének előmozdításáért, valamint azért, hogy minél több fiatal lányt oktassunk tudományos, technológiai, mérnöki és matematikai területen.

Annak ellenére, hogy sokan alig emlékeznek arra, milyen volt az élet az internet előtt, a digitális szakadék még mindig létezik. A világ lakosságának több mint fele drága vagy lassú internet-hozzáféréssel rendelkezik, de van, ahol nincs is internet. Ez a különbség súlyosbítja az egyenlőtlenségeket olyan más kulcsfontosságú területeken, mint az oktatás, az egészségügy és a jólét. A digitális lehetőségeknek mindenkihez el kell jutniuk, hogy mindenki hasznára váljanak.

Ugyanakkor az új technológiák által jelentett veszélyeket is fel kell ismernünk. Egyre valóságosabbak azok a fegyverrendszerek, amelyek maguktól képesek beazonosítani és megölni másokat, ami egy erkölcsileg megkérdőjelezhető fejlődés. A közösségi médiát a gyűlölet és a hazugságok terjesztésére használják. A technológiát kihasználják a terroristák, a szervezett bűnözői hálózatok pedig meglapulnak a sötét weben, ahol az ember- és kábítószer-kereskedelemből származó kifizetéseket intézik titokban, és a majdnem teljesen anonim kriptovalutában kapják a fizetségüket. Miközben az innováció a foglalkoztatás új területeit nyitja meg, számos munkavállaló fél a munkája gépesítésétől, amely megmutatja a nagyléptékű átképzések, a kiterjedt szociális védőháló és az olyan oktatás szükségességét, amely a lehető legkorábban elkezdi hangsúlyozni az élethosszig tartó tanulás fontosságát.

Többet tudunk tenni, és többet kell tennünk azért, hogy biztosítsuk a digitális technológiák nemes felhasználását. Ezért hoztam létre a digitális együttműködésről szóló magas szintű panelt, amely most adta ki a digitalcooperation.org honlapon is olvasható jelentését. A Gates Alapítvány részéről Melinda Gates, az Alibaba részéről pedig Jack Ma által közösen irányított panel különböző szakértőket hívott össze, akik világszerte konzultáltak, hevesen vitáztak, megvizsgálták a kihívások széles körét, majd részletes javaslatokat fogalmaztak meg, hogy az új technológiákból a legjobbat hozzák ki.

A panel számos módot ajánlott a digitális szakadék megszüntetésére, az együttműködés erősítésére és a digitális technológiák fejlesztésének jobb irányítására egy nyitott, gyors és sokszereplős modellen keresztül. Az irányítás klasszikus formái nem működnek. A technológia olyan gyors, hogy mire a döntéshozók összeülnek, hogy felkészüljenek, majd megbeszéljenek, jóváhagyjanak, ratifikáljanak és alkalmazzanak egy egyezményt vagy egy új megállapodást, addigra a körülmények teljesen megváltoznak. Hasonlóan igaz ez a politikaalkotásra is, amely szintén nem fog működni a digitális világban. 

Üdvözlöm, hogy a magas szintű panel elismerte az Egyesült Nemzetek Szervezetét egy olyan egyedülálló legitim és dinamikus platformként, ahol a kormányok, a civil társadalom, az akadémia és a tudományos közösség képviselői a számítástechnikai iparral közösen összegyűlhetnek, hogy megtárgyalják a jövőbeli irányokat. Az ENSZ – fórum szerepén túl – a normaalkotás, a kapacitásépítés és az adatgyűjtés terén is lépéseket tesz, amellyel hozzájárul az együttműködéshez. Készítek egy tervet az ENSZ jövőbeli szerepvállalásáról, továbbá szívesen vendégül látok bármilyen megbeszélést, amit az érintettek hasznosnak találnak.  

Egy ilyen beszélgetés pedig nem várhat. A digitális egymásrautaltság kora minden egyes internetes élő közvetítéssel, online tranzakcióval és innovatív platformmal mélyül. Az olyan alapvető globális jelenségek mellett, mint a kereskedelem, a kommunikáció, a klímaváltozás és az emberi mobilitás, a nemzetközi együttműködés lehet a különbség a fejlődés és a káosz között. Most kell lépnünk, hogy kiépítsük a bizalmat, megelőzzük a felmerülő problémákat, valamint egy mindenki számára békés, virágzó és pozitív digitális jövőt alakítsunk ki.