közvélemény-kutatás;pártok népszerűsége;

- Érdekesen alakulnak az erőviszonyok az ellenzéki oldalon a Závecz mérése szerint

A magas fokú politikai érdeklődés csökkent az EP-választások után.

Az EP-választáson és az utána tapasztalt viszonylag magas fokú politikai érdeklődés csökkent, több pártnak is valamivel kisebb lett a tábora és ezzel párhuzamosan nagyjából háromszázezer fővel bővült a pártnélküliek csoportja – derült ki a ZRI Závecz Research Intézet július első felében, az ország felnőtt lakossága körében végzett közvélemény-kutatásából.

A Fidesz júniusban a teljes népességen belül az idei csúcsértékén, 34 százalékon állt, most viszont valamivel kisebb, 32 százalékos a tábora.

Továbbra is a Demokratikus Koalíció a legerősebb ellenzéki párt, a múlt hónapban 11 százalék támogatta, ezúttal 10 százalék. A Jobbik tartja a 6 százalékot. Júniusban az MSZP és a Momentum is ezen a szinten állt, most 5-5 százalékosak. Az LMP-nek és a Mi Hazánk Mozgalomnak 2-2 százaléka volt s maradt a teljes népességen belül, e hónapban a Kétfarkú Kutyapárt is felsorakozott melléjük. A Párbeszéd 1 százalékos. A pártnélküliek aránya 30-ról 34 százalékra emelkedett.

A biztos pártválasztói körben a Fidesz 51 százalékot ért el, a Demokratikus Koalíció 17 százalékos. Az aktív szavazók csoportjában szoros versenyt fut a Jobbik valamint a Momentum és az MSZP – előbbinek 8, utóbbiaknak 7 százalékos a támogatottsága. Ebben az elkötelezett körben a Mi Hazánk Mozgalomnak 3, az LMP-nek és a Kétfarkú Kutyapártnak 2-2 százaléka van, a Párbeszéd 1 százalékos.

 A múlt hónapban még kitartott az EP-választást körülvevő aktívabb hangulat, de július első felében már valamelyest lanyhult a pártok iránti érdeklődés. A szavazók távolodása összességében kismértékű, és nem is érinti egyformán mindegyik pártot. A legérdekesebb változás talán az, hogy 

a május végi EP-választáson a Momentum egyértelműen megelőzte az MSZP-Párbeszédet és a Jobbikot, ebben a hónapban nagyjából egyforma a támogatottságuk.

Nem csak táboruk mérete, de szimpatizánsaik aktivitása is hasonló, hattizedük menne el egy mostani választásra. A felmérésből az is kiderül, hogy a három párt támogatóinak összetétele viszont jócskán különbözik:

  • Az MSZP szavazói az átlagosnál magasabb arányban találhatók az idősek és a fővárosiak körében, ezekben a csoportokban a szocialistáknak kétszer annyi (10 százalékot meghaladó) híve van, mint a népesség egészén belül.

  • A Jobbik karakteres támogatói férfiak, kis- és közepes városokban élők, körükben 10-12 százalékot érnek el. Az a régi jellegzetesség, miszerint a Jobbiknak erős pozíciói vannak a fiatalok körében, az elmúlt hónapok felméréseiben nem látszik, életkori szempontból kiegyenlített a párt szavazótábora.

  • A Momentum sem a húszas-harmincas korosztályok pártja már, mint korábban volt, az elmúlt két hónap adatai jelzik, hogy támogatókra lelt a középkorosztályok és az idősek körében is. A szavazóbázis bővülése még kevéssé terjed ki az alapfokú végzettségűekre, és szakmunkás képzettségűekre, maradt az érettségizettek és diplomások dominanciája.

Komoly egészségkárosodási kockázatnak teszi ki fogyasztóit, mivel nagy mennyiségű szildenafilt tartalmaz.