Ursula von der Leyen igazából nem válaszolt arra a kérdésre, hogy felajánlott-e bármiféle ellenszolgáltatást a Fidesznek vagy a lengyel PiS-nek, amiért azok támogatták megválasztását a Bizottság élére, írja a Die Welt. A konzervatív lapnak adott interjújában csupán annyit mondott, hogy a közép- és keleti államok bíztak benne, mert ismerik még védelmi miniszterként. És ottani kollégái ajánlották, ez azután sokat segített. Egyébiránt pedig azt tapasztalja, hogy az új tagok nagyobb elfogadottságot szeretnének a maguk számára, azon vannak, hogy jobban látszódjanak.
Kiemelte, hogy a jogállamiság az egyik legszentebb érték az unión belül. A vitát meg kell tisztítani az érzelmektől épp ezért megerősítette: támogatja, hogy Brüsszel ezentúl minden tagállamban évente vizsgálja a demokrácia állapotát. Ily módon nem ujjal mutogatnának bizonyos kormányokra, hanem minden országot egyformán nagyító alá vennének. Mert mindenkit egyenlő mércével kell mérni, így Berlint és Párizst is. Hozzáfűzte, hogy a szólásszabadság, az igazságszolgáltatás és a sajtó függetlensége az unió lényegét alkotja. Ezért a jövőben is mindig cselekedni kívánnak, ha valahol veszély fenyegeti ezt az alapot.
A riporter itt közbevetette, hogy Magyarországon már jóformán nincs is független újság, amire a válasz az volt, hogy a már említett új megfigyelő mechanizmus fel fogja tárni, ha bárhol megsértik az alapnormákat. A populizmus jelenségéről azt mondta, hogy a demokrácia nem magától értetődő. Gyenge és harcolni kell érte.
Fontosnak nevezte az EU egységének erősítését, mert ahogy mondta, a világnak több Európa kell. A migrációról szólva kifejtette, hogy immár nyilvánvaló: az egyszerű válaszok nem visznek sehová. Hiszen az egyik kerítéssel akarta megállítani a bevándorlást, a másik ezzel szemben azt hangoztatta, hogy ha megmentik a bajbajutottakat a tengeren, akkor nincs is probléma. A dolog úgy áll, hogy emberi megoldást kell találni, átfogó megközelítést kell alkalmazni. Ehhez sok pénzt kell befektetni Afrikában, hogy csökkenjen a nyomás, egyúttal vissza kell szorítani az embercsempészetet. Azon kívül meg kell reformálni a közös menedékpolitikát, továbbá a külső határok védelmével fenn kell tartani Schengent. De egészet komplexen kell kezelni, az emberáradat okainak enyhítésétől kezdve a Dublini rendszer átalakításáig.
A politikus humanitárius kötelességnek nevezte, hogy kihúzzák a tengerből a hajótörött menekülteket, de azzal is egyetért, hogy a déli államok nem akarják egyedül viselni a befogadással járó költségeket. Arra a kérdésre, hogy miként igyekszik meggyőzni ez ügyben a magyar és a lengyel kormányt, azt felelte, hogy vannak országok, amelyek sajátos gondokra összpontosítanak, és nem hajlandó elmozdulni álláspontjukról. De az ilyen patthelyzetet át kell hidalni.
Oroszországra áttérve azt fejtegette, hogy már jó ideje tapasztalni: Moszkva ellenséges politikát folytat. Kezdve a nemzetközi jog megsértésétől, egészen odáig, hogy próbálja megosztani Európát. A Kreml azonnal kihasznál minden gyengeséget. Ezért ragaszkodni kell a szankciókhoz, de továbbra is nyitottnak kell lenni a párbeszédre. Ugyanakkor az eddiginél hatékonyabban kell leleplezni a dezinformációs kampányokat. Európa képes demokratikusan, átláthatóan, a szabad sajtó segítségével válaszolni ezekre a kísérletekre.