A 2017-ben világbajnok Szatmári András grúziai ellenfelet vert magabiztosan a legjobb 64 között a budapesti olimpiai kvalifikációs vívó-világbajnokságon, majd a második körben Kim Jun Hóval mérkőzött. A 26 éves magyar magabiztosan kezdett, 11-4-ig kis ellenállásba ütközött, de aztán a dél-koreai összekapta magát és 11-9-re visszakapaszkodott. Később volt egy tus is a különbség, 12-11 után azonban már csak Szatmári neve mellé került pont, a magyar kardozó többször megelőzte ellenfelét.
Szatmári a harmadik fordulóban az idei Európa-bajnokkal, az előző, 2013-as budapesti vb győztesével, Venjamin Resetnyikovval csapott össze. A párharc kétesélyes volt, és sokáig nem is alakult ki nagy különbség. Az elején az orosz vezetett, majd 4-6 után Szatmári sorozatban négy tust adva fordított. Nem sokkal később, 8-8-nál döntetlen volt az állás, aztán megint a magyar kardozó négyes sorozata következett. Innen pedig már nem tudott visszakapaszkodni Resetnyikov.
A negyeddöntőben a Gémesi Csanádot búcsúztató Eli Dershwitzcel mérkőzött. A világranglista amerikai éllovasa, aki tavaly ezüstérmes volt, nem adta meg magát könnyen, az egyperces szünet még az ő 8-6-os vezetésénél kezdődött. A pihenőt követően Szatmári felpörgette magát, sorozatban hat tust adott. Ezzel gyakorlatilag el is dőlt az asszó, mert az amerikai kardozó 12-8-as magyar vezetésnél már nem igazán hitt a fordításban.
Három óra pihenő várt ezután a legjobb négy versenyzőre, Szatmári pedig rendkívül magabiztosan tért vissza a pástra az iráni Modzstaba Abedini ellen. Az MTK kiválósága 12-4-nél kissé megtorpant, a vége 15-8 lett.
A döntőben a 22 éves, kétszeres csapatvilágbajnok, dél-koreai Oh Szang Uk következett. A világranglistán második ázsiai gyorsan öttusnyi hátrányba került, 7-2-es Szatmári-vezetés után viszont elkezdett zárkózni, s 9-9-re módosult az eredmény. A dél-koreai a vezetést is átvette, végül 15-12-re győzött, így Szatmárinak 2017-es lipcsei vb-aranyérme után ezúttal ezüsttel kell beérnie.
A másik három magyar versenyző jóval korábban búcsúzott, Decsi Tamás már a legjobb 64 között. A kétszer olimpiai bajnok Szilágyi Áron sem jutott sokkal tovább, ugyanis a 32 között nem kis meglepetésre kikapott a japán Josida Kento ellen. Veresége annak tudatában még fájóbb, hogy 12-7-es vezetésénél úgy tűnt, simán meglesz a győzelem.
„Dühös vagyok magamra, tíz éve nem kaptam ki világbajnokságon a 32 között – mondta feldúltak Szilágyi. – A japán nagyon egyszerű vívást mutatott be, de azt jól. A közepén elkaptam a fonalat, azt gondoltam, hogy ha továbbra is igazi vívásban gondolkodom, az eredményes lesz. Ha újra csinálnám, sokkal egyszerűbben oldanám meg az asszót, nem akarnék annyi akciót végrehajtani” – folytatta a Vasas kiválósága, aki megpróbál immár a csapatversenyre fókuszálni.
Gémesi Csanád a legjobb 32 között a 2004-ben olimpiai, 2005-ben Eb-, 2011-ban pedig vb-aranyérmes Aldo Montanót győzte le, az amerikai világelső – akit később Szatmári legyűrt – Eli Dershwitz azonban már nagy falatnak bizonyult számára.
A legjobban szereplő női párbajtőröző, Nagy Kingának a nyolcaddöntő jelentette a végállomást, így a 15. helyen végzett. A vb-újonc a kazah Uljana Balaganszkaja és a dél-koreai Csoj In Dzsong legyőzése után Lin Senggel csapott össze a negyeddöntőért, de nem volt esélye a kínai vívóval szemben, aki 15-7-re győzött.
„Megvolt a taktika, elméletben tudtam, mit kell csinálnom, csak nem voltam képes a gyakorlatban megvalósítani azt, amit az edzőim kértek. Fegyelmezetlen voltam – értékelt Nagy. – Az ellenfelem ügyes lány, mégis úgy érzem, meg lehetett volna őt verni. Szomorú vagyok, de fél óra múlva már nem leszek az – utalt arra, hogy első világbajnokságán jó eredményt ért el a 16 közé jutással. Muhari Eszter 23., Budai Dorina 67., Kun Anna pedig 80. helyen végzett.
Pénteken a női tőrözők és férfi párbajtőrözők küzdelmei folytatódnak: a hölgyeknél Kreiss Fanni, Mohamed Aida, Kondricz Kata és Lupkovics Dóra lesz ott a 64-es főtáblán, míg az uraknál Rédli András, Siklósi Gergely és Nagy Dávid.