Az amerikai képviselőház „hozta a papírformát”, és lesöpörte az asztalról azt a javaslatot, hogy indítsák meg a Donald Trump hivatalból való eltávolítását célzó bűnvádi eljárást. Az indítványt Al Green texasi demokrata párti képviselő terjesztette elő, de az ellenzéki többségű testület 332-95 arányban elutasította. Maga a demokrata párti képviselőházi elnök, Nancy Pelosi, valamint a demokraták több vezető politikusa is a republikánusokkal együtt voksolt a beadvány ellen.
Az elnök elmozdítására irányuló bűnvádi eljárás (impeachment) formailag jogi, valójában azonban vastagon politikai eszköz. Jogi jelleget az kölcsönöz neki, hogy akkor indítható, ha az elnökkel szemben hazaárulás, vesztegetést vagy más főbenjáró bűncselekmény, illetve vétség gyanúja merül fel. Az elbírálás ugyanakkor nem a bíróság, hanem a kétkamarás törvényhozás, a kongresszus joga, ami világossá teszi az impeachment politikai jellegét. A párthatárokon túllépő egyetértés persze létrejöhet a kongresszusban, de csak akkor, ha az elnök ellen cáfolhatatlan bizonyítékok szólnak. A demokraták jelenleg többségben vannak a képviselőházban, ami elvben elég lehet az impeachment megindításához, de kevés az elnök tényleges elmarasztalásához, mert a másik kongresszusi kamarában, a szenátusban a republikánusok vannak többségben.
Nancy Pelosi, aki képviselőházi elnökként a demokraták legmagasabb közhivatalt viselő politikusa, és ekként az ellenzékben levő párt de facto első számú politikaalakítója, már korábban kifejtette: nem tartja időszerűnek az elnök elleni eljárás megindítását.
Most pedig, mielőtt szavaztak volna a Trump elleni impeachmenttel immár második alkalommal próbálkozó Al Green indítványáról, újságírók előtt azt hangoztatta Pelosi, hogy jelenleg is hat bizottságuk dolgozik a hatalommal való visszaélés és az igazságszolgáltatás akadályozása vádpontok alátámasztásán Donald Trumppal szemben. A demokraták nem egységesek az eddig rendelkezésükre álló adatok megítélésében: Jerrold Nadler, a képviselőház igazságügyi bizottságának a vezetője például egyetértett volna az impeachment megindításával.
A demokraták lényegében 2017 januári hivatalba lépése óta próbálnak jogi „fogást találni” a repubikánus elnökön. Vizsgálódásaikat arra alapozták, hogy Trump 2016-os elnökválasztási kampánystábjának felettébb gyanús kapcsolatai voltak Moszkvával.