Megvétózták az EU-tagországok belügyminisztereinek közös nyilatkozatát a V4 tagállamai, köztük Magyarország – idézi a hvg.hu a Belügyminisztérium bejelentését.
Mint a belügyi tárca írta, a mai helsinki informális találkozón „a bevándorláspártiak újabb kísérletet tettek arra, hogy közös nyilatkozatot fogadtassanak el, amely kimondaná, hogy a tagállamok vállalják a Földközi-tengeren működő NGO-hajók által Afrikából Európába szállított migránsok szétosztását”.
A V4 országok - köztük Magyarország - elutasították a nyilatkozatot, mert álláspontjuk szerint nem megszervezni kell a bevándorlást, hanem megállítani.
Az ülésen résztvevő Kontrát Károly belügyminiszter-helyettes hangsúlyozta: „megdöbbentő, hogy a bevándorláspártiak újabb és újabb kísérletet tesznek arra, hogy saját akaratukat és a migránsok betelepítését rákényszerítsék a tagállamokra”.
A mai BIÜT ülésen a visegrádi országok (Magyarország, Lengyelország, Csehország és Szlovákia) újra megmutatták, hogy egységes és erős álláspontot képviselnek, és ezáltal a közép-európai emberek hangja is egyre erősebben hallatszik az uniós döntéshozatalban – végződött a közlemény.
És hogy pontosan miről tárgyaltak az uniós belügyminiszterek, amit a közlemény nem említ? Maria Ohisalo, az EU soros elnökségét betöltő Finnország belügyi tárcavezetője szerint
A térség ugyanis – ahogy korábban Ursula von der Leyen kedden megválasztott bizottság elnök is fogalmazott – a világ egyik leghalálosabb határszakasza. „Nem hagyhatjuk, hogy az emberek megfulladjanak, ki kell találnunk valamit az ad-hoc megoldások helyett” – mondta a finn politikus.
Szombaton csaknem kétszáz menekültet mentettek ki a Földközi-tengerből a líbiai partoknál, illetve Marokkó és Spanyolország között az Alborán-tengeren.
a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) július 10-i adatai szerint.