Fidesz;

- Költségvetési csalással vádolja az ügyészség Méhkerék fideszes polgármesterét

A vádirat szerint Tát Margit a 31 milliós bűnmegelőzési projekt forrásait fordította ismeretlen célra.

Költségvetési csalással és hamis magánokirat felhasználásával vádolja a Gyulai Járási Ügyészség Tát Margitot, Méhkerék fideszes polgármesterét – írja a Magyar Narancs.

„Tát Margit elsőrendű vádlott a támogatási szerződés aláírásakor fennálló valós – az írásban lefektetett megtévesztő nyilatkozatától eltérő –

szándéka az volt, hogy a legfeljebb 31 millió forint összegű, vissza nem térítendő támogatást az engedélyezett felhasználási cél megvalósítása nélkül jogtalanul megszerezze, és azt más, az eljárás során ismertté nem vált célra fordítsa”

– olvasható a lap birtokába került vádiraton.

A bíróság a lap kérdésére elismerte, hogy a vádiratot megkapták, és hozzátették, hogy a tárgyalást még nem tűzték ki, talán őszre várható. Tát a Fidesz hivatalos polgármesterjelöltje az őszi önkormányzati választásokon is – amelynek legvalószínűbb időpontja október 13 – a Békés megyei településen. 2010 óta irányítja a román határ melletti községet.

A vádban szereplő programra pályázásról 2012-ben döntött a képviselő-testület, 2013-ban pozitív elbírálást kapott, majd az év július 23-án az NFÜ nevében eljáró ESZA társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. aláírta a támogatási szerződést: 

31 millió vissza nem térítendő pénzből a helyi alapfokú iskolában bűnmegelőzési programot valósítanak meg, a pénz nagyobb részét az EU, kisebbik részét a magyar állam állta.

A vádirat szerint az elsőrendű vádlott, Tát elhatározta, hogy különböző nonprofit szervezetekkel, gazdasági társaságokkal köt színlelt megállapodásokat, közben a közreműködő szervhez kifizetési kérelmeket nyújtott be, mintha eszközbeszerzések történtek volna a projekthez. Végül sikerült 2013 és 2015 között öt részletben lehívni a fent említett 31 milliót. Az ügynek a polgármesteren kívül még 7 vádlottja van.

 

A szervezők még arra a részletre sem figyeltek, hogy olyan táborhelyet írtak be a kamutáboroztatásba, ahova 

állításuk szerint közel száz gyereket „vittek”, ami csupán két tucat gyerek befogadására alkalmas.

Voltak olyan programelemek, amelyek bár megvalósultak, de nem a szakmai beszámoló szerinti helyszínen és időpontban – a Gyulai Járási Ügyészség megállapítása szerint ezek is csak a látszat fenntartását szolgálták. Mi több, a méhkeréki polgármester a pályázat keretében magánszemélyként

megbízta önmagát a viselkedéskultúrával foglalkozó szakkör megtartásával, és 2013 december 7-én a fiktív szerződés alapján 168 ezer forintot fizetett ki önmagának.

A nyomozás egyébként nem tudott fényt deríteni arra, hová lett a 31 millió forint java része. A vádlottak mindegyike tagadja a bűncselekmények elkövetését.